„Když jsme odjížděli na kontrolu uprchlických táborů na Sicílii, pečlivě jsme se na cestu připravovali. Vedle informací od evropských agentur jsme měli informace i od různých neziskových organizací. Podle prvních zpráv neziskovek jsme čekali přeplněný tábor plný stanů. To se však ukázalo jako naprosto nepravdivé," popisuje své zážitky z cesty europoslanec Tomáš Zdechovský.

Podle něj je vidět, že hodně informací je třeba ověřovat dříve, než jim člověk uvěří. Žádnou katastrofickou situaci totiž výprava během návštěvy nezaznamenala. „Namísto toho jsme se setkali s nemístnou snahou některých aktivistů se na celé návštěvě zviditelňovat a předávat nám i médiím nepravdivé informace," vypravuje europoslanec.

Mužů je v táborech více než žen

Europoslanci se během mise setkali s představiteli vlády, prefekty, s prokurátorem i evropskými agenturami EASO, Europol a Frontex, které pomáhají situaci na jihu Itálie řešit. Navštívili zařízení pro uprchlíky ve městě Pozzalo a provedli kontrolu uprchlického tábora u města Mineo.

„Je to městečko, kde v každém z domě bydlí třináct lidí. Celkem je v táboře kolem 1000 lidí. Zde už jsme viděli i ženy a děti. Nicméně poměr mladých mužů je tu výrazně vyšší. Kolem 70 procent, což nám potvrdil i ředitel tábora. Celé rodiny opouští nejčastěji Sýrii," přibližuje své poznatky europoslanec Zdechovský.

Dostat se do uprchlického tábor i z něj je prý dost obtížné. „Musíte projít důkladnou kontrolou policistů. Celý tábor je navíc hlídán elitními italskými vojáky se samopaly, kteří nepustí bez povolení nikoho dovnitř ani ven."

V táboře lidé několik týdnů či měsíců čekají, zda dostanou povolení k pobytu nebo status chráněné osoby – uprchlíka. Během této doby se musí o dům řádně starat. V táboře se je snaží neustále zaměstnávat.

„Řada lidí se mě ptá na to, jak probíhá rozhodování o udělení azylu. Každý ho prostě nedostane. Podle italských úřadů se snaží do Evropy pod záminkou, že jsou uprchlíci, dostat například Egypťané, Tunisané, Maročané a další národy. Proto policie tráví hodně času vyšetřováním, zda jsou jejich informace skutečně pravdivé," vysvětluje Tomáš Zdechovský a dodává: „Všechny informace se zapisují a dotyčný je pak jimi konfrontován. Většinou do měsíce zjistíte, že řada lidí si vymýšlí, nebo rafinovaně lže."

Hodně lidí chce na situaci profitovat

Na Sicílii v táborech i mimo ně působí řada zaběhnutých neziskových organizací a dobrovolníků, kteří pomáhají se zvládáním imigrace v Itálii. Italové se naučili prostě dobrovolně věnovat svůj čas pomoci. Proto Charita, Save Children, Lékaři bez hranic, Červený kříž a další organizace zdarma pracují v uprchlických táborech a snaží se zajišťovat různé činnosti.

„Ptali jsme se zdejších úřadů i na mafii a její činnost. Italové však mají zkušenosti i s tím, že se objevila i řada 'nových' neziskovek, které například tvrdily, že 'monitorují' lidská práva. Podle tamní policie jde však o organizované mafiánské skupiny, které chtějí na celé situaci vydělávat," přibližuje odvrácenou stránku mince europoslanec.

Podle něj už byla odhalena řada lidí, kteří uprchlíkům slibovali průchod procedurou i v případě zamítnutí žádosti o azyl. Kontakty na tyto skupiny získávají již uprchlíci v Libyi. Italská policie také opakovaně zablokovala různé „poradny" a weby.

„Proto se Italové snaží být v táborech hodně pozorní. Právě napojení na organizované skupiny často pokračovalo i po příjezdu do Itálie. Když se to prokáže, je to důvod k zamítnutí procedury a vrácení zpět do vlasti," doplňuje málo známý fakt europoslanec.

Policie se zaměřila na bojovníky ISIS

To, že neprojde imigrační procedurou každý, si europoslanci mohli následně ověřit i u imigrantů. „Mluvili jsme se třemi muži předtím, než byli deportováni zpátky do vlasti. Přišli z Egypta, nicméně při přijímací proceduře tvrdili, že jsou z Eritreje. V tomto případě jsou úředníci nekompromisní," komentuje práci italských úředníků europoslanec Zdechovský. Policisté se podle něj soustředí speciálně na vyhledávání bojovníků z ISIS a převaděče. S tím jim pomáhají pracovníci Europolu, Interpolu a Frontexu.

„Když jsme se v táboře bavili s lidmi ze subsaharské Afriky, řada z nich dobrovolně přiznala, že na začátku jejich cesty byl impuls od někoho z jejich známých. Na Facebooku viděli, že se dostali do EU a mají se dobře. Řada z nich nechápala, že to, že se někdo vyfotí vedle Ferrari, je ve skutečnosti falešná informace," přibližuje europoslanec Zdechovský a dodává:

„Jsou překvapeni, že realita je výrazné jiná, než si vysnili. Řada z nich tak dobrovolně připouští, že by se raději vrátila domů. To zklamání na jejich tvářích je skutečně často vidět."