Osm nových obrazů a plastik se na Kuks dostalo díky nejnovější výstavě nazvané Intervence #17: Vedlejší účinky. Jsou ve třech místnostech mezi dalšími exponáty muzea. Autory jsou současní výtvarníci – Tomáš Hlavina, Anežka Hošková a Pavla Sceranková.

„Jejich práce, zejména sochy a drobné instalace, doplňují unikátní prostor a charakter muzea dialogem s estetikou barokního interiéru a historického lékárenského vybavení. Volně navazují na téma různých přístupů k léčbě lidského těla a mysli, případně s historickým narativem stálé expozice muzea hravě polemizují,“ sdělila Veronika Čechová, mluvčí Společnosti Jindřicha Chalupeckého, která výstavu na Kuksu pořádá. 

Autoři Tomáš Hlavina a Pavla Sceranková prošli Cenou Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnějšího českého ocenění pro mladé umělce. Kurátorsky pak expozici připravily Barbora Ciprová a Karina Kottová.

Díla se nachází v expozici farmaceutického muzea, mimo barokní lékárnu. „Po vizuální stránce tvoří díla pestrobarevnou skupinu, kde se objevuje jak jemný minimalistický přístup, tak spontánní a humorná estetika. Společným jmenovatelem je pak výrazná poetika, až mystičnost, která rezonuje s atmosférou místa,“ uvedla Čechová. Osm obrazů a plastik bude na Kuksu k vidění až do 29. září.

Ve farmaceutickém muzeu je stále přístupná expozice Kouzlo apatyky mapující lékárenství od 17. do 20. století. Exponáty, které mají vypovídací hodnotu, mají zároveň na návštěvníka působit i svým kouzlem neobvyklosti a uměleckého zpracování.

Farmaceutické muzeum funguje na Kuksu od roku 1994. Patří pod Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové.