Úhlavní kritik Dany Holečkové, aktivista Roman Komeda, naopak poukazuje na jeho spřízněnost s exředitelkou. Podle zlých jazyků je dokonce jeho jmenování do funkce připravenou a hotovou věcí.

„Není vhodné se k výběrovému řízení a mým případným plánům v zoo až do doby výběrového řízení vyjadřovat do médií," řekl v úterý 49letý Rabas.

Nově zvolený poslanec Strany zelených do ústeckého krajského zastupitelstva je v Chomutově velmi populární. I v tamních senátních volbách skončil těsně třetí. Chomutovskou zoo od Rabasova sporného odvolání z funkce vede jeho žena. Ve dvorské zoo by podle svých dřívějších vyjádření pokračoval ve šlépějích Holečkové. Před její prací, jak sám říká, „smeká klobouk".

Druhým jistým aspirantem je 31letý Jiří Karkoszka, majitel minizoo ve Stěžerách u Hradce. Ten chce zoo „vrátit duši", ozelenit ji například arboretem. A především: zrušit kontroverzní autosafari. „Ze zoo je dnes betonový lunapark a lidem se to nelíbí. Je třeba ji vrátit k tomu, čím byla dříve, k odkazu pana Vágnera. A také zlepšit vztah k zaměstnancům. Holečková ho měla špatný," řekl.

Sám však přiznal, že o Holečkové ani nespokojenosti zaměstnanců či návštěvníků toho osobně moc neví, ale „píšou to všechny noviny". Zkušenosti s řízením tak rozsáhlého podniku, jakým je zoo, zatím nemá, pracoval doposud jako úředník.

A je tu i první spor obou kandidátů: Rabas mu oponuje, že Holečkovou zřízené autosafari jde právě přesně v duchu Vágnerova odkazu. Nikoliv naopak, jak tvrdí Karkoszka.