Oslava svobodného ducha, otevřenosti, tolerance, kreativity a tvůrčího či tvořivého pojetí života. Tak zbrusu nový festival Artu Kus charakterizoval jeho hlavní pořadatel Roman Dorňák. Čtyřdenní festival vystřídal kultovní Trutnoff na trutnovském Bojišti.

Hudební program, ze kterého vyčnívala především česká kapela Tata Bojs, nebylo to jediné, co nový festival nabízel. Zpestřením pro návštěvníky byla kreativní zóna, kde se konaly výtvarné workshopy. Na něm byl zájemcům k dispozici i Hradečák Tomáš Mrkvica, který vyrábí industriální nábytek z vodovodních trubek.

Ekologická lampa

Na festival přivezl nějaké ukázky toho, co je možné z vodovodních trubek poskládat. A další materiál – trubky se závitem a fitinky. „Ti odvážní si mohli zkusit i něco vyrobit. Nejvíce vznikaly různé napodobeniny živých bytostí,“ říká k workshopu.

Speciálně pro Artu Kus Tomáš Mrkvica vyrobil lampu s vlastním pohonem. „To byl naprosto momentální nápad. Týden před festivalem se ve festival parku pořádalo sympozium a já dostal nabídku se sympozia zúčastnit. Celý festival je zaměřen na ekologii a udržitelnost. Tak mě napadlo spojení vodovodních trubek a lampy s vlastním pohonem. Na výrobu jsem použil stará dynama, světla a pohon z ateliéru Aleše Černého, který sousedí s mojí dílnou v prostorách umělecké kolonie Bastion IV. Alešova tvorba se stala i mou inspirací,“ vysvětluje Tomáš Mrkvica.

Tomáš Mrkvica
- tvoří v dílně v pevnosti Josefov
- nábytkem vybavil i interiér jedné pražské kavárny
- více informací na www.ideaface.cz