Královéhradecký kraj - špičkových sportovců ráj. Nejvyšší české hory jsou podhoubím světových lyžařů. Sportovní film Gravitation Petra Špetly a Denisy Gumbírové však představuje devět českých sportovců z netradičních disciplín jako freestyle motocross či parašutismus.

Mezi sportovce se řadí také rodák z Nového Bydžova - jezdec na BMX Michael Beran a parkourista Jakub Dohnal z Úpice, podkrkonošského městečka, odkud pochází i samotní tvůrci.

Gravitation není typický dokument. Navazuje na úspěch internetových motivačních videí a předává tak divákovi především energii v podobě příběhů jednotlivých sportovců, kteří to v životě neměli snadné a jejich sporty se v Česku nepohybují na nejvyšších příčkách popularity.

Kde film uvidíte
v Královéhradeckém kraji?

Dobruška (7. 1.)
Červený Kostelec (9. 1.)
Dvůr Králové n. L. (12. 1.)
Jičín (14. 1.)
Rtyně v Podkrk. (15. 1.)
Trutnov (18. 1.)
Hořice (21. 1.)
Náchod (22. 1.)
Hradec Králové (23. 1.)

Středem pozornosti jsou příběhy mistrů světa, držitelů světových rekordů, ale hlavně lidí, kteří si jdou za svým snem. Vedle Michaela Berana a Jakuba Dohnala se v Gravitation představí propagátoři street workoutu Revolta a Adam Raw, Jan Kaňůrek za extrémní sporty, stuntrider Martin Krátký, vítěz X-Games ve freestyle motocrossu Libor Podmol, mistr světa parašutista Jakub Pavlíček a parkourista Tomáš Zonyga. Spojuje je boj s gravitací, každý na ni má svůj vlastní recept. „Zonyga v podstatě přežil svou vlastní smrt. Skočil trik, spadnul na hlavu a zlomil si vaz. Podle doktorů měl šanci na přežití jedna ku tisíci. Přesto to nevzdal a dál skáče. Takové příběhy nás zajímaly. Každý je unikátní," vysvětluje Petr Špetla, kameraman, režisér a producent v jedné osobě.

Film, který osloví fanoušky sportu, ale také širokou veřejnost, na přelomu roku objede kinosály deseti měst v kraji. „Po premiéře v Olomouci jsme se chtěli vrátit ke kořenům. Film je o motivaci a věříme, že ji tady lidé potřebují. Naším cílem bylo, aby lidé odcházeli z kina s novým odhodláním jít si za svým, bez ohledu na to, jestli se jedná o sport, podnikání nebo studium," dodává Denisa Gumbírová.