Na Náchodsku či Broumovsku ta snaha narazila na tuhý odpor. Těžení břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení se stalo podnětem pro silné protesty.

Teď se možná kontroverzní a poměrně výbušné téma posouvá i směrem k Hradci Králové a Pardubicím. Naznačuje to aspoň Jiří Malík z koalice STOP HF. Skupina, jíž je členem, se snaží donutit úřady, aby definitivně a celoplošně (tedy v celé republice) zatrhla metodu průzkumu hydraulickým štěpením.
Jiří Malík vysvětluje, že na území, kde firma SouthOil chce zkoumat výskyt ložisek ropy či zemního plynu, žádná taková místa nejsou. „A proto může jít o pokus nakonec požádat o průzkum hydraulickým štěpením," naznačuje.

Firma se chce realizovat na území, které se dotýká Hradce Králové, Pardubic a na druhé straně sahá až ke Svitavám. Bezprostředně by se její plány dotýkaly 360 obci v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

„Jedna společnost nyní žádá o povolení průzkumu na území, které se dotýká hradeckých lesů," připustil primátor Zdeněk Fink. „Hradečtí zastupitelé mě pověřili, abych napsal předsedovi Svazu měst a obcí Danu Jiránkovi žádost spočívající v úplném zákazu přípravy a těžby metodou hydraulického štěpení na území republiky. Což jsem udělal."

Správní řízení o žádosti ministerstva životního prostředí by mohlo začít někdy na přelomu let 2012 a 2013.