"Byl tam kotel a tomu údajně křápnul jistič a začalo to bouchat. No a je tu i sklad chemikálií a olejů, tak to blaflo," komentoval svědek dým, který s černé barvy přecházel v šedivou a nažloutlou.

"Je dobrý, že ten kouř padá dolů a netáhne se to nikam daleko," okomentoval zápach, který hoření vyvolalo.

Přesto štiplavý kouř bylo cítit až v nedalekém Broumově, kde obecní rozhlas vyzýval obyvatele, aby zavřeli okna, nevětrali a zbytečně nevycházeli. Navzdory tomu stoupající dým přilákal spoustu diváků. Zhruba po dvou hodinách se podařilo oheň dostat pod kontrolu.

Požár v broumovské textilce Veba byl nahlášen v 19:15 hodin. Na místě byli profesionální hasiči z Náchoda a Broumova a pět dobrovolných jednotek. Hořelo v kotelně, kde by měly být i topné oleje, a dále v prostorách šatny.

"Tyto místnosti přiléhají k výrobním halám, takže snaha je, aby se požár nerozšířil do haly. Hasiči odpojili plyn, zatím probíhá průzkum," uvedl krátce po příjezdu jednotek Ondřej Sezima z HZS Královéhradeckého kraje. Rozšíření požáru se nakonec podařilo zabránit.

Před rokem hořela hala společnosti Hauk v nedaleké Polici nad Metují v bývalém areálu Veby, tam byly škody ještě vyšší:

"Na místě hasiči nejprve průzkumem a rozhovorem se zaměstnanci firmy zjistili, že se jedná o požár kotelny přistavené k výrobní hale. Bezprostředně po vzniku požáru se všem přítomným zaměstnancům podařilo včas a v pořádku budovu opustit," vysvětloval později Sezima.

V areálu textilní firmy Veba začalo kolem 19. hodiny hořet v kotelně. Hasiči zabránili tomu, aby se požár nerozšířil do dalších prostor textilky.V areálu textilní firmy Veba začalo kolem 19. hodiny hořet v kotelně. Hasiči zabránili tomu, aby se požár nerozšířil do dalších prostor textilky.Zdroj: Deník/Jiří ŘezníkV kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje. Další hořlaviny a především výrobní stroje byly v přilehlé hale, proto bylo od počátku řešení události zřejmé, že kromě hašení samotné kotelny bude pro hasiče klíčovým úkolem zabránit rozšíření požáru právě na tuto část objektu, a zamezit tak velkým škodám.

"Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích, nasadili k hašení vodní proudy a ve větší míře použili také hasební pěnu. V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," dodal.

Oheň způsobil škodu na budově a vnitřním vybavení kotelny. Došlo také k silnému zakouření prostor v nadzemním podlaží budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

"Vyšetřovatel příčin požáru předběžně stanovil výši škody na 15 milionů korun, nicméně přesná výše škody, stejně jako příčina vzniku požáru, se budou stanovovat až ve středu během dopoledních hodin," uzavřel Sezima.