Vysoké Mýto zakázalo automaty od začátku roku 2012, stanovilo však tříleté útlumové období. Přístroje by tak měly zmizet do konce letošního prosince.

„Počet automatů se omezil, některé herny se změnily na restaurace a bary, zlepšil se pořádek v jejich okolí, zčásti odtud vymizela kriminalita a drogy. Někde se ale objevily přístroje, které se tváří, že nejsou výherní, ale že nabízejí výhry ve vědomostní soutěži, čímž se zákaz obchází," uvedl starosta Miloslav Soušek. Do konce roku by měly zmizet i videoloterijní terminály povolené v minulosti ministerstvem financí. Příjmy z heren dříve přinášely městu několik milionů korun ročně.

Dvoutisícová Proseč na Chrudimsku zakázala videoloterijní terminály vloni, klasické výherní automaty ještě o rok dříve. „Předtím jsme řešili desítky případů, kdy se rodiny dostaly do velmi svízelné situace, protože otcové hráli. Hrozily jim exekuce, vystěhování, zabavení nemovitostí. Tomu jsme nechtěli přihlížet," řekl starosta Jan Macháček. Neví o tom, že by se místní gambleři přemístili jinam. Situace rodin hráčů se podle něj zlepšila. Dodal, že zastánci heren myslí jen na peníze.

Zákaz se osvědčil i v Lanškrouně. Podle starostky Stanislavy Švarcové ale část přístrojů nahradily vědomostní automaty zvané kvízomaty.  Lanškroun spolu s dalšími městy uvažuje o podání žaloby na provozovatele kvízomatů, aby se radnice mohly při zákazu opřít o soudní verdikt.

Herny letos zakázala také Litomyšl, od příštího roku nebudou ani v Králíkách.

Radnice mají ve svém zákazu výherních automatů většinou podporu ve veřejném mínění. Například ve Dvoře Králové nad Labem v loňském referendu s jejich úplným zákazem souhlasilo  82 procent voličů.

Herní byznys radikálně omezují i další města v Královéhradeckém kraji, a to i přes milionové příjmy do jejich rozpočtů.