Jako v Absurdistánu si připadá starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. Celá léta bojuje za stavbu moderního skiareálu Jadrná.

Zatím však marně. Proti smělému nápadu se před lety postavil aktivista Jan Židlický a kvůli různým průtahům nakonec obec nezískala dotaci z Evropské unie.

Obec se proto rozhodla stavbu za více než 150 milionů financovat úvěrem. Jenže. Následovala řada problémů při shánění patřičných povolení. Záhoří získalo před více než dvěma lety od stavebního úřadu v Rychnově nad Kněžnou územní rozhodnutí.

Vzhledem k odvolání se věcí zabýval krajský úřad, který dokument potvrdil a ten nabyl právní moci.

„Jaké bylo naše překvapení, když jsme při žádosti o stavební povolení zjistili, že ministerstvo pro místní rozvoj „územko" zrušilo. Nikdo nám ani neřekl proč," popisuje starosta patálie s přípravou stavby. Obec se proto obrátila na pražský městský soud. „A ten se během dvou let ještě neuráčil rozhodnout," zlobí se Špinler.

Groteska? Ministerstvo přihlíželo, jak se Číňanům nabízí Jadrná. Přitom jí zrušilo územní rozhodnutí

Důvodem, proč ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo platné územní rozhodnutí, je odvolání proti stavbě, které měl krajský úřad v Hradci mylně posoudit. „Krajský úřad zamítl opožděné odvolání, jenže vadně posoudil otázku včasnosti podaného odvolání," uvedla Veronika Vároši, ředitelka odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj.

Nevzdáváme se

Starosta Záhoří Vojtěch Špinler se předloni nechal slyšet, že si obec pohrávala s myšlenkou prodat projekt Polákům. Prý si s různými povoleními příliš hlavu nelámou.

„Tuto myšlenku jsme hned zavrhli, stejně tak jako myšlenky na vstup čínských investorů. Jedna čínská banka přišla s opravdu výhodnou nabídkou. Ale ne. Vnitřně to takhle necítím. Platí to, co platilo na začátku. Areál postaví obec. Nevzdáváme to," řekl rozhodně.

O tom, že by do projektu mohl vstoupit čínský investor, se začalo hovořit v souvislosti s jednáním, které s Číňany v říjnu vedl Svaz obchodu a cestovního ruchu. Nastala poměrně groteskní situace. Starosta Špinler byl pozván na toto setkání, kterého se účastnila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO 2011) i její náměstkyně Klára Dostálová (ANO 2011), aby projekt prezentoval. „Bylo nám sděleno, že za Královéhradecký kraj tu žádný další zajímavý a vhodný projekt není. Je paradoxní, že nám přitom ministerstvo hodilo klacky pod nohy," uzavřel starosta.

Ministerstvo však od prezentace Záhoří před Číňany dává ruce pryč. „Projekt na semináři k Česko-čínské investiční spolupráci prezentoval starosta Vojtěch Špinler na pozvání organizátora, kterým byl Svaz obchodu a cestovního ruchu. Otázky směřující k výběru prezentace daného projektu je třeba směřovat tam," dodala Veronika Vároši. Ministerstvo však nad akcí převzalo záštitu a dokonce u účastníků po akci zjišťovalo, zda se jim podařilo navázat s Číňany kontakt a jak se spolupráce vyvíjí.