V době, kdy jsou ceny drahých kovů na několikaměsíčních minimech a cena zlata klesla dle serveru Kurzy.cz z květnových 2050 dolarů za trojskou unci na současných 1834 dolarů, představila Česká národní banka (ČNB) svoji novou investiční zlatou minci. Pětitisícikoruna je součástí cyklu Městské památkové rezervace a jejím ústředním motivem je východočeská metropole Hradec Králové.

Pětitisícikoruna Hradce Králové je součástí cyklu Městské památkové rezervac.ePětitisícikoruna Hradce Králové je součástí cyklu Městské památkové rezervac.eZdroj: Deník/Petr Vaňous

Při příležitosti uvedení novinky z dílny České mincovny v Jablonci nad Nisou nastínil guvernér ČNB Aleš Michl další směřování české koruny. „Naším hlavním cílem je cenová stabilita. Z loňských 18 procent se nám podařilo snížit inflaci na současných osm procent. Ale stále nejsme spokojeni. Mohu vám však slíbit, že již příští rok bude inflace kolem dvou procent,“ uvedl Michl.

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí mince pro Dubaj
VIDEO: Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí mince pro Dubaj, podívejte se

Dobrou zprávu měl i pro klienty zhrouceného bankovního domu Sberbank CZ s ruským vlastníkem. „Toto téma stále řešíme. A v řádech několika měsíců by měly být všechny pohledávky banky splaceny a lidé a instituce, které sem peníze vložili, je získají zpět. A to ve sto procentech,“ doplnil guvernér ČNB a odhalil novou investiční minci.

Hradecké památky

Na lícní straně zlaté pětitisícikoruny je vyobrazen interiér empírového schodiště Bono Publico. Autorka, medailérka Veronika Prokopová, do něj zakomponovala heraldická zvířata z velkého státního znaku. Na rubové straně mince je koláž významných architektonických staveb hradecké městské památkové rezervace. V popředí jsou gotické středověké městské hradby se schodištěm Bono Publico, nad hradbami jsou zleva dům U Špuláků, kostel sv. Ducha a budova radnice, nad kterou ční renesanční Bílá věž. Před radnicí se dál nachází barokní Mariánský sloup.

500 Kč, série I je vzácnou bankovkou, její katalogová cena je 15 000 Kč. Podívejte se ale také po sérii R, za niž můžete dostat až 5 000 Kč.
Nemáte některou ve své peněžence? Podívejte se na vzácné mince a bankovky

ČNB vydává 15 tisíc kusů těchto mincí ze zlata o ryzosti 999,9. 5300 z nich je v běžném (standard) a 9700 ve špičkovém (proof) provedení, které se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Pětitisícikoruna s motivy Hradce Králové je šestou a letos poslední mincí z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace. V roce 2024 se na zlatých mincích představí Olomouc a Moravská Třebová. Do ukončení emisního období pro roky 2021 až 2025 získají svoji minci ještě Štramberk a Tábor.