Když ji po mnichovské dohodě ukořistil Wehrmacht, jejím ostřelováním zkoušel kvalitu českého železobetonu. Za komunistického režimu se zde uvažovalo o zřízení skladu zeleniny a od konce 70. let tu pak Federální ministerstvo vnitra začalo budovat protiatomový kryt, který ale nikdy nedokončilo. Práce na něm trvaly ještě do roku 1993.

Dnes je Tvrz Hanička velkým turistickým lákadlem. Každoročně k ní vyšlapávají kopec tisíce návštěvníků, a to nejen proto, aby si tu prohlédli velké množství exponátů z vybavení Československé armády z předválečného i poválečného období, dobové fotografie či modely vojenského opevnění. Po 98 schodech mohou sestoupit do podzemí tvrze a projít jejími útrobami. Díky projektu Tajemství vojenského podzemí je tu čekají novinky.


„Firma má veškeré práce dokončit do 16. srpna. Interiér se vrací do stavu, v jakém byl po druhé světové válce. Lidé uvnitř uvidí přesnou dispozici v neponičeném stavu. Obě patra budou přístupná v rámci prohlídky, která bude oficiálně otevřena příští rok na začátku sezony. Změní se i vycházkové téma. Připravují se celkem dvě prohlídkové trasy, ta kratší nebude trvat déle než hodinu,“ prozradil vedoucí muzea Pavel Minář.

Práce na Haničce však zcela neskončí, během dalších plánovaných etap má být doplněno vybavení o přesné odlitky originálů. Bude záležet na získání grantů. Do budoucna se přitom uvažuje i o opravě exteriérů poničených střelbou. Postoupit by ji mělo asi 80 procent objektů.