Kurz je zaměřený na osvojení si teoretických i praktických dovedností souvisejících s vyhledáním a záchranou osob v obtížně přístupném zimním terénu: orientace v terénu, pravidla bezpečného pohybu v zimních podmínkách, využití sněžnic, nesmeků a dalšího vybavení pro pohyb v zimním terénu, základy lavinové problematiky, hypotermie – diagnostika v terénu, pravidla první pomoci, pravidla transportu podchlazených osob, prostředky pro poskytnutí tepelného komfortu, transportní prostředky a jejich vhodnost do zimních podmínek, techniky transportu osob v zimním exponovaném terénu.

Součástí výcviku je také simulovaná nehoda, kdy zraněná osoba zůstane na skalní plošině. Hasiči se nejprve k osobě musí dostat po ledopádu a následně ji bezpečně zajistit, naložit do nosítek a transportovat na cestu. Zraněné osobě musí zajistit tepelný komfort.

Kurz prověří účastníky jak ve fyzické připravenosti, tak v použití lanových technik. Je určený pro lezecké skupiny HZS a jako každý rok ho organizuje Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, které spadá pod HZS KHK.

| Video: Youtube