Hasičský sbor byl v Mar-tínkovicích založen již v roce 1883. I jejich zásluhou se ve vsi takřka od začátku pořádali různé akce, členové se vždy významně podíleli na veřejných pracích - každoročně zajišťovali sběr starého železa, přispěli i při výstavbě „Víceúčelového zařízení pro školu a veřejnost" (kulturního domu) a podobně. Pravidelně zajišťovali i preventivní protipožární prohlídky domů.

V pestré činnosti sboru vždy zaujímala významné místo finanční pomoc: dodnes podporují různé akce pro děti, v minulosti poskyt-li příspěvek i na vybudování Muzea požární historie v Přibyslavi, v roce 2002 finančně pomohli také postiženým povodní.

Žhavá současnost

SDH Martínkovice má v sou-časnosti okolo 30 kmenových členů, další zhruba padesátku tvoří přispívající a čestní členové.

K zajímavým aktivitám zdejšího sboru patří soutěže „O pohár starosty" a „Noční soutěž", které hasiči z Mar-tínkovic sami pořádají. Těch se účastní mnoho požárních družstev obcí nejen z Broumovského výběžku, ale i z Policka a sousedního Polska, konkrétně z družební obce Ścinawka Dolna.

Kolektiv se zapojuje také do různých soutěží požárních družstev hasičského okrsku Broumov, v létě se účastní místního klání spol-ků, které se odehrává v krásném prostředí místní Chaty pod Korunou.

Sbor se aktivně účastní i kulturního a sportovního dění v obci. Společně se spolkem „Hraběnky" pořádá pro děti čertovské klání a Mikulášskou nadílku, v zimě zřizuje a udržuje přírodní kluziště, na němž se koná i karneval na ledě. Na podzim zvou hasiči spoluobčany na Josefovskou zábavu či na drakiádu. Pochopitelně, že se zapojují i do akcí typu jarní úklid a podobně.

Jak hlasovat?
Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI MARTINKOVICE na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Martínkovic posílejte do pátku 13. května do 15 hodin. Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Kuriózní výjezd

V poslední době k nejkurióznějším zásahům výjezdové jednotky martínkovických hasičů patřilo hašení silného požáru dřevostavby v sousedních Otovicích. Tam dorazili jako první a do příjezdu profesionálů celý zásah i řídili.

Ve sboru jsou i ženy…

„Naše družstvo žen v současnosti čítá osm hasičských sester, které trénují, účastní se soutěží a při pořádání akcí zajišťují týlové zabezpečení v podobě provozu kuchyně, přípravy občerstvení a podávání nápojů," uvádí hrdě Tomáš Hrábek, starosta SDH Martínkovice. Vzápětí nicméně dodává: „Mrzí nás jen, že nejmladších hasičů máme v Martínkovicích jako šafránu. Věříme však, že současná dospívající mládež tuto situaci napraví a do sboru přivedou své potomky, které v některých případech na sebe nenechají dlouho čekat."

Pokud vás parta hasičů z Martínkovic zaujala, neváhejte a pošlete jim co nejdříve svůj hlas.

Pravidla soutěže
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci 
s regionálními Deníky potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si  na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 900 11 04 ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru, zde tedy DOBRACI MARTINKOVICE.
Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.