Z kroniky lze prý vyčíst, že Sbor dobrovolných hasičů ve Lhotě Řešetové byl založený 1. července roku 1883 a při svém založení měl čtyřiačtyřicet členů. Ještě téhož roku se zúčastnil hašení dvou požárů.

Hned po svém založení postavili místní hasičskou zbrojnici, kde byla umístěna koňmi tažená hasičská stříkačka. První volby činitelů sboru se konaly 6. ledna 1885. Voleni byli velitel, místovelitel, zbrojník, náčelník lezců a jeho náměstek, náčelník stříkačů a jeho náměstek.

Sbor spadal do roku 1989 pod působnost Obecního úřadu Studnice, kde v tu dobu bylo činných sedm hasičských sborů. Nyní je aktivní pouze sbor z Řešetovy Lhoty.

„Novodobou historii jsme začali psát roku 1999, kdy jsme po letech stagnace sestavili z mladých nadšenců výjezdovou jednotku a následně i soutěžní družstvo. Obecní úřad ve Studnicích nám předal do užívání obecní hasičskou zbrojnici, hasičskou Avii a další techniku," říká za výbor sboru referent mládeže a bývalý starosta Antonín Koutský. Tato „stará garda" začala zapisovat novodobou kroniku sboru.

Pak už prý začala tvrdá práce: údržba, opravy a obměna staré techniky, školení členů výjezdové jednotky, školení velitelů a strojníků, sportovní činnost, i obnovení kulturní činnosti v obci.

Jak čas šel, hasiči si uvědomili, že postupně stárnou a bez mládeže nebudou mít  své nástupce. Proto v roce 2005 založili kolektiv mladých hasičů. Práce s dětmi pro ně byla opět něčím novým. „Znamenalo to absolvovat kurzy v hasičských školách, dále svépomocí i za přispění obecního úřadu nakoupit a vyrobit překážky pro trénování disciplín požárního sportu. Zájem dětí byl pro nás motivací k další práci," vysvětluje Koutský a dodává, že od roku 2005 do současnosti vychovali přes 40 mladých hasičů.

S dětmi sklidili hodně úspěchů v celostátní hasičské hře Plamen a v různých pohárových soutěžích. Pořádali i letní hasičské tábory, které byly velmi oblíbené.

Děti postupně dospěly a tvoří soutěžní týmy dospělých. „A zde začínáme zase úročit naši práci, protože se dostavují sportovní výsledky i ve „vyšších" soutěžích. Letošní sportovní činnost jsme začali okrskovou soutěží, kde jsme získali dvě první, dvě druhá a jedno třetí místo," popisuje Koutský.

Jak hlasovat?
Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru
DOBRACI LHOTA na číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Řešetovy Lhoty posílejte do pátku 27. května do 15 hodin. Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Podle Radka Novotného, velitele sboru a velitele výjezdové jednotky, má nyní SDH Řešetova Lhota 38 členů, z toho je 9 žen. Díky podpoře Obecního úřadu ve Studnicích a nadšené práci členů se sboru podařilo zmodernizovat technický park a zvýšit kvalifikaci  členů. „Letos jsme zakoupili devítimístný transportér a změnili jej na hasičský zásahový vůz. Dále jsme se vybavili plovoucím čerpadlem, motorovou pilou a dalšími pomůckami, abychom mohli pomáhat nejen při požáru, ale i v případě zatopených prostor, záplavách nebo při spadení stromů přes komunikace," vyjmenovává Radek Novotný.

Pro všechny tyto činnosti musí být členové proškolení. Účastnili se kurzů pro hasiče, kurzu pro obsluhu motorových pil, cyklických praktických a taktických cvičení.

Hasiči byli vždy spojeni s kulturní činností v obci. U těch z Řešetovy Lhoty to platí také. Spolupracují s osadním výborem a se Základní školou Studnice, pořádají brigády na zkrášlení obce, tradiční Hasičský ples, sběr šrotu a kulturně zaměřené výlety.

A proč to dělají? „Protože nás to baví a jsme dobráci od kosti," shodují se s úsměvem.

Pravidla soutěže
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci 
s regionálními Deníky potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si  na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další SDH.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 900 11 04 ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru, zde tedy DOBRACI  LHOTA
Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.