Šéfové východočeských vodáren více či méně otevřeně přiznávají, že podobná havárie, jaká se stala v pražských Dejvicích, může nastat kdekoliv. Vodovodní řady jsou mnohde staré i přes sto let a ani v novějších čtvrtích nikdo nevidí pod beton, aby měl jistotu, že oficiálně zrušené přípojky byly v minulých letech skutečně zaslepené.

Ve východních Čechách zažili podobnou havárii, jakou nyní prožívají Dejvice, před 20 lety v Poličce. Jeden tamní podnik tehdy omylem napojil na vodovodní řad užitkovou vodu z rybníka. Výsledkem byla epidemie průjmů, která postihla 500 lidí.

„Nejstarší, ještě olověné rozvody v Pardubicích na starém městě jsou z roku 1907. Stejně tak žádáme při likvidaci starých areálů odstranění potrubí. Vyloučit ale přesto nemůžete nikdy nic," uvedl ředitel VaK Pardubice Josef Fedák. Podotkl, že jeho firma se stará jen na Pardubicku o neuvěřitelných 1241 km vodovodní sítě.

„Je to skutečně nevyzpytatelné. Většina vodovodů v Hradci je sice ze 70. let a nikdy se tady nic nestalo, jenže nikdy nevíte," přisvědčila mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová.

Vodárnám dělá starosti nejen riziko již nevyužívaných potrubí, v nichž není tlak a drží se stojatá voda. Problémem mohou být i mizerné materiály, z nichž se potrubí v druhé polovině 20. století dělala.

Ještě větší obavy však mají technici vodáren ze zákazníků, kteří využívají vedle „městské" střídavě i vodu z vlastní studně. Někteří totiž hadici ze studny jednoduše napojují na domovní přípojku městské vody a pokud v té není zpětná klapka, hrozí v případě znečištěné studny kontaminace celého řadu.

„Propojovat vlastní zdroj vody se zdrojem veřejným je zákonem zakázáno. Přesto to někteří lidé dělají. Když má potom takovýto odběratel ve studni kontaminovanou vodu a jeho čerpadlo 'přetlačí' tlak ve veřejné síti, mohou bakterie pronikat potrubím dál," přidal se šéf chrudimských vodáren Roman Pešek. „Snažíme se instalovat zpětné klapky, ale stát se může cokoliv," dodal Fedák.

Zatím ale infolinky východočeských vodáren nezaznamenaly zvýšený počet telefonátů odběratelů kvůli obavám o kvalitu pitné vody. Ani zdejší obchodníci s balenou vodou zatím neevidují zvýšenou poptávku o jejich zboží.