Pokud strom postoupí mezi dvanáct finalistů, může díky zpoplatněnému hlasování pro sebe získat odbornou péči nebo pomoci dalším stromům v okolí. Výtěžek hlasování totiž nově poputuje zpět do míst, kde finalisté rostou.

Příležitost navrhnout strom do ankety máte až do 30. dubna. Podrobnosti o přihlášce i příběhy stromů z minulých let jsou dostupné na stránkách www.stromroku.cz.

Finálové stromy z došlých přihlášek vybírá odborná porota. „V anketě nehledáme krasavce, ale stromy, které žijí s vámi, jsou centrem dění," vysvětluje koordinátorka ankety Hana Rambousková.

Největší šanci dostat se do postupující „dvanáctky" podle ní mají stromy s osobitou historií nebo silným příběhem, které dokážou zaujmout a získat si přízeň lidí. Právě veřejnost z celé republiky pak bude o vítězi rozhodovat dárcovskými SMS a podpisy na hlasovacích arších.

V minulých ročnících ankety z východočeských stromů nejvíce zabodovala šestikmenná lípa ze Zámrsku na Orlickoústecku, která zvítězila v ročníku soutěže 2004. Vloni pátá skončila lípa z Mokrého na Rychnovsku.