Krajské policejní ředitelství vloni zrušilo oddělení hlídkové služby v Hradci Králové. Namísto něj vzniklo pohotovostní a eskortní oddělení.

„Je to krok dopředu. Dříve jsme museli při velkých akcích, jako je fotbal, hokej nebo festivaly, vytahovat pořádkové policisty z jednotlivých obvodních oddělení, což také není ideální. Zatím zde fyzicky slouží zhruba pětapadesát lidí,  další dvacítka je ve škole," vysvětlil Jan Švejdar, ředitel královéhradecké policie.

Ředitelství by do budoucna chtělo v této jednotce zaměstnat až osmdesát policistů. „Musíme ovšem získat tabulková místa, obsadit je a vycvičit policisty základní odbornou přípravou. Oddělení by mělo sloužit k momentálnímu maximálnímu možnému nasazení policistů, jako jsou pátrací akce nebo bezpečnostní opatření. V rámci útvaru bychom chtěli vycvičit čtyři oddíly pořádkové služby, což je čtyřicet až padesát lidí," dodal Jan Pavelka, náměstek ředitele pro vnější službu.

Poznáte je podle štítu

V současné době je ve službě sto deset pořádkových policistů, rozmístěných na jednotlivých oddělení Královéhradeckého kraje. „Lidově řečeno jsou to ti v helmě se štítem, kterým se přezdívá těžkooděnci," zakončil Pavelka.

V Pardubickém kraji vloni pořádková jednotka posílila o družstvo psovodů.  „Ti jsou vybaveni a cvičeni jako těžkooděnci, takže mohou fungovat jako běžní policisté, kteří mají navíc i psa. Využíváme je třeba pro krytí vlastních zad nebo střežení zadržených osob. Pes na dlouhém vodítku totiž na ploše zastane práci čtyř nebo pěti policistů. Máme s tím dobré zkušenosti," uvedl velitel krajské pořádkové jednotky Zdeněk Klubrt.