Podle některých cizinců jsme národ pesimistů. Nemyslíme pozitivně, za vším vidíme to nejhorší. Stále máme obavu, že se něco pokazí nebo nedopadne dobře, strach, že nám někdo neříká pravdu, že nás obelže. Je tomu však opravdu tak? Může za náš přístup jakási vrozená „pesimistická duše"? Nejsou Češi jenom obyčejní realisté?

„Český národ si toho v minulosti mnoho prožil. Hodně nám lhali. Neřekl bych, že jsme pesimisté, rozhodně však jsme skeptičtí. V soutěži národů o největší pesimisty určitě nevedeme," myslí si psycholog Jan Lašek. Podle něj český skepticismus pramení z historie. „Jsme malý národ, žijeme blízko vedle sebe a kvůli tomu, co jsme zažili v minulosti jsme zkrátka jen realisté," dodal psycholog.

Jsou podle vás Češi národem pesimistů?

Adolf Klepš Zdroj: ArchivAdolf Klepš, náčelník krkonošské horské služby a krajský zastupitel:
To je velmi zajímavá otázka, nicméně si nemyslím, že Češi jsou národem pesimistů. Pohybuji se v okruhu lidí, kteří jsou svým založením veskrze optimisté. Jde o to v jaké společnosti se pohybujete. Osobně se nesetkávám 
s převahou pesimismu.

Správce doudlebského zámku Petr Dujka.Zdroj: Archiv Petra DujkyPetr Dujka, správce zámku v Doudlebách nad Orlicí:
Záleží na tom, jakým politickým obdobím Češi právě procházejí, kdo nás zrovna okupuje (Němci, Rusové), nebo koho jsme si zvolili, aby nás zprvu vraždil a poté terorizoval (Habsburkové, komunisti).
Věřit slibům se Češi stále ještě neodnaučili. Ono také není ani proč. Tato „tradice" je nám navíc našimi vůdci i nadále připomínána.
A když lid zjistí, že přísloví „sliby jsou chyby" stále platí, tak to nikomu na optimismu příliš nepřidá. A platí to i o aktuální, poněkud neveselé situaci.
Jen doufejme, že ti, kteří se o pravdivosti zmíněného rčení ještě dostatečně nepřesvědčili, brzy prohlédnou a například při příští prezidentské volbě si na toto „poučení z hodně krizového období" včas vzpomenou.

Co Čech, to pesimista. Přestože se daří skvěle

Česká republika/ Východní Čechy - Nízký plat, nedobré vztahy v zaměstnání a zdravotní potíže. To vše brání Čechům, aby se ve svém životě cítili šťastnější, vyplývá z průzkumu agentury Phoenix Research.

Ten si nechal Deník zpracovat, aby poodhalil, co se skrývá za mezinárodními srovnáními, z nichž vyplývá, že patříme mezi největší pesimisty na světě.

Dlouhodobou zasmušilost Čechů potvrzuje například každoroční celosvětový průzkum společnosti Gallup.

Když se jeho organizátoři na přelomu roku ptali 66 tisíc lidí ze 68 států světa na zhodnocení své budoucnosti, tisícovka zpovídaných Čechů odpověděla tak, že jsme se stali 21. nejpesimističtějším národem. Devětadvacet procent zpovídaných uvedlo, že se jim v budoucnu bude žít hůř.

Světový průměr přitom činí 16 procent pesimistů.

Hůř už bylo. Snad

Naprostého dna dosáhla tuzemská deprese podle průzkumu Gallup v roce 2012. Tehdy se Češi umístili na druhé příčce mezi nejpesimističtějšími národy za prvními Řeky.

„Při návštěvách Česka mě nejvíc mrzí, že někteří lidé jsou tu takoví pesimističtí," posteskla si tehdy v rozhovoru pro Deník i česká rodačka a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. „Já jsem optimista a věřím, že věci můžou dopadnout dobře, když na tom lidé pracují."

Americká exministryně rozhodně není jediným cizincem, kteří si tuzemského negativismu všímají.

Například letos v květnu sestavil server The Local originální mapu podle toho, co lidé hledají o jednotlivých národech na Googlu. 
U Čechů se nejčastěji internetoví uživatelé ptali „proč jsou tak negativní".

Buďme šťastní

Známý aforismus říká, že optimista je jen špatně informovaný pesimista. Když se ale odhlédne od objektivně těžkého života v sociálně vyloučených lokalitách, je Česko jedním z nejlepších a nejbezpečnějších míst pro život na světě. Pár příkladů? Republika má aktuálně nejnižší nezaměstnanost 
z celé Evropské unie.

Jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě ze 163 hodnocených.

Průměrná délka života se v Česku prodloužila za poslední století ze 40 let na aktuálních 78.

A úmrtnost dětí klesla od poloviny minulého století třicetkrát. Nyní se pátých narozenin nedožijí jen tři až čtyři děti z tisíce. Například v nejhorší Angole je to 160 dětí mladších pěti let.

Daň za doby minulé

Proč jsme tedy tak pesimističtí?

„Myslím, že to je daň doby minulé. Negativita, skepse, hledání toho, co nefunguje, se šíří z člověka na člověka," říká Petr Ludwig, hlavní konzultant GrowJob Institutu, který na svém blogu na kontrast mezi pesimismem Čechů a realitou statistik upozorňuje.

„Česko je dobrá země pro život podle statistik, ale my jen nadáváme a hudrujeme," přidává se ekonom Aleš Michl, partner v algoritmickém fondu Quant. 
„A nadáváme proto, že si nepamatujete válku, bídu 
a už ani ten komunismus."

Když už Češi přiznají, že se jim v nějaké oblasti života daří, co to je? Největší část oslovených v průzkumu Phoenix Research se cítí šťastně v rodině a když se zabývá svými zájmy a koníčky.

Který kraj je nejhorší

A kde v Česku lidé nejméně věří v pozitivní budoucnost?

„Optikou trendů v odpovědích patří mezi největší pesimisty občané Moravskoslezského, Karlovarského 
a Ústeckého kraje," okomentoval průzkum pro Deník Jan Kubáček z Phoenix Research.

„Důvodem je limitovaná nabídka práce, spíše s nižším finančním ohodnocením, odcházení vzdělanějších a především mladých rodin do Prahy a Brna a tím zdůraznění ztráty dlouhodobé perspektivy," dodává.
Naopak nejvíce optimistů a spokojených Čechů žije ve Středočeském kraji, v Praze a ve Zlínském kraji.    (alx)