Odlévané sochy posledního československého a prvního českého prezidenta se staly hitem letošního roku, kdy se slaví 30. výročí sametové revoluce. Loni naopak frčely podobizny T. G. Masaryka v roce 100. výročí založení republiky. V Horní Kalné vyrobili pět soch Masaryka v nadživotní velikosti, největší měřila tři metry a třicet centimetrů, a řadu menších, letos ještě pracovali na kopii ztracené sochy z brněnského Výstaviště z roku 1928.

Loni odlévali 2,5 metru vysokou a 700 kg těžkou bronzovou sochu britské královny Alžběty II. na trůnu do Gravesandu v hrabství Kent, který leží východně od Londýna, v místě, kde se Temže vlévá do moře. Autorem je Douglas Jennings, člen Královské společnosti sochařů, jenž pracoval pro Muzeum voskových figurín Madame Tussaud v Londýně.

Slévači z Krkonoš letos zaujali pětimetrovým modelem Zlína, který je vystavený v 16. patře Baťova mrakodrapu, či sochou trojnásobného vítěze Velké pardubické, slavného koně Peruána pro dostihové centrum v Zámrsku.

Zatímco o Masaryka byl obrovský zájem z českých měst a obcí, v případě Václava Havla se jednalo převážně o zakázky ze zahraničí. „Do ciziny jsme jich dělali letos pět,“ řekl spolumajitel slévárny HVH v Horní Kalné Pavel Horák.

Do Čech půjde z rodinné firmy v Krkonoších jedna socha, zato mimořádná. Václav Havel v životní velikosti. Bronzový odlitek sochy usmívajícího se prezidenta od mladého sochaře Petra Filipa už je hotový a v sobotu zamíří k majiteli. Není jím tentokrát žádné město, obec, škola, ani organizace, ale soukromý podnikatel na Plzeňsku.

„Je to velmi neobvyklé, aby si sochu prezidenta objednala soukromá firma. Ale je to dobře,“ poznamenal Horák. Bronzová socha Václava Havla váží 120 kilogramů a bude umístěna před firmou v Chotíkově. Sochař Petr Filip na ní zachytil také prezidentovy pověstné krátké kalhoty nebo véčko na prstech jako symbol sametové revoluce. „Je to první socha Václava Havla v životní velikosti, kterou jsme vyráběli,“ dodal Pavel Horák.

Před měsícem, den před startem 129. Velké pardubické, odhalili v Zámrsku na Orlickoústecku před dostihovým centrem pomník koně Peruána, trojnásobného vítěze slavného dostihu z let 1998-2000. Bronzová socha, která zachycuje koně v pohybu, vznikla v umělecké slévárně HVH v Horní Kalné na Trutnovsku.