Jednatelka společnosti Zámek Horní Maršov Tereza Racková oznámila ve středu na policejním oddělení v Trutnově, že dovnitř neoprávněně vnikají cizí lidé a ničí zařízení. Policisté se začali případem zabývat. „To se tam děje stále, častokrát se v zámku něco poškodí,“ řekla Deníku Tereza Racková. „Ačkoliv je objekt zabezpečený a hlídaný, tak lidé lezou dovnitř. Nahlásili jsme to na policii, snad někoho dopadnou. Je to soukromý majetek, ohraničený páskami se zákazem vstupu,“ dodala. Na údržbu zámku přitom Racková najala správce, který se stará o historickou památku a snaží se, aby více nechátrala.

Deníku to potvrdil i starosta Horního Maršova Pavel Mrázek. „Mohu potvrdit, že jednatelky společnosti se o zámek starají. Zámek jsme si byli prohlédnout ve středu s památkáři, projektantem a zástupci našeho stavebního úřadu, jestli se jeho stav nezhoršuje,“ sdělil.

Starosta mohl po prohlídce konstatovat, že opatření, zajištěná majiteli, fungují. Stav zámku je tak stabilizovaný.

Policisté se začali zabývat případem neoprávněných vniknutí do vyhořelého zámku. „Vedeme šetření pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Máme nahlášeno poškození dveří a skleněných vyplní s předběžnou škodou 8 tisíc korun,“ uvedl trutnovský policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Policisté zjišťují, jestli došlo k narušení objektu. Podle Vincence nepracují s verzí, že by se do zámku někdo vloupal.

Co bude se zámkem dál?

Tereza Racková Deníku také odpověděla na otázku o další budoucnosti maršovského zámku. „Jednáme o tom, v současné chvíli situaci řešíme. Objekt je zabezpečený, s památkáři to máme v pořádku. Staráme se o něj tak, jak máme,“ reagovala.

O budoucnost maršovského zámku a další záměry majitelů se zajímal při středeční schůzce také starosta Mrázek. Krkonošská obec dostala v květnu nabídku na odkoupení historické památky. „Ověřoval jsem, jestli je zámek stále veřejně na prodej. To stále trvá,“ prozradil Pavel Mrázek.

Zámek z roku 1792 je historicky významný objekt a jeho osud není místním lhostejný. „Více jsem s jednatelkou o tom nejednal, pokud k tomu nemám mandát zastupitelů. Nicméně nastala chvíle se tím seriózně zabývat v nejbližších měsících a vyhodnotit, jestli obec bude usilovat o odkoupení zámku nebo ne,“ řekl starosta.

Tereza Racková je dcerou podnikatele Vladimíra Racka, který byl v květnu odsouzen na dvanáct let a šest měsíců za objednání žhářského útoku na zámek. Racek ho koupil tři měsíce po požáru za 10 milionů korun od ruského podnikatele Sergeje Majzuse.