Přes projevenou lavinu emocí ze všech stran je rozhodnuto. Bývalý prezident bude poctěn tím, že se Revoluční ulice od kina Vesmír k Obchodní akademii změní na Nábřeží Václava Havla.

Verdiktu předcházely názorové neshody a nedorozumění mezi občanskou iniciativou a zástupci radnice. V Deníku jsme o nich již psali. Signatáři protestů proti Revoluční ulici bojovali o to, aby Havlovo jméno nesla část ulice Horská, ve které se bývalý prezident a dramatik pohyboval nejvíce a k níž má podle nich logicky jasnou vazbu (práce v pivovaru, telefonování z pošty do Svobodné Evropy, ale také projev na Krakonošově náměstí nebo předání ceny v Uffu, kde část Horské končí). Přestože iniciátoři předložili i tři posudky odborníků, našli pochopení jen u některých opozičních zastupitelů. Projevilo se to i při pondělním vyhroceném jednání, ve kterém se za více než hodinu vystřídala řada řečníků, včetně pořadatele hudebního festivalu Martina Věcheta, kolem něhož se zhruba devadesát příznivců myšlenky změny Horské na Havlovu ulici centralizovala. Opět zazněly argumenty, že Horská ulice by byla důstojnější variantou než Revoluční, o níž se jako o jediném návrhu mělo hlasovat. Na zasedání vystoupil s velmi emotivním příspěvkem občan Rudolf Libnar. Řekl, že by se zastupitelé měli stydět, když neumí po Václav Havlovi, kterému tleskal celý americký kongres, pojmenovat ani kousíček ulice. Pak velmi rozčíleně opustil sál.

Část opozice si nejprve vyžádala hlasování o tom, aby se celá věc odložila, protože s ní nebyli dostatečně seznámeni občané. Později chtěla hlasovat i o samotné Horské ulici jako o protinávrhu. Ale i když se tak stalo, ani jedna z těchto variant nedostala při zvedání rukou zelenou.

„Jsem rád, že uctíme památku Václava Havla, a věřím, že až nábřeží ještě více zvelebíme, bude to příjemné místo pro obyvatele Trutnova i turisty," řekl k hlasování starosta Ivan Adamec a dodal, že přejmenování ulice byla věnována intenzivní a až únavná mediální pozornost. V Trutnově bude Nábřeží Václava Havla. Zatímco všichni slyšeli, proč ano či ne Horskou, důvod proč zrovna Revoluční má být přejmenována a proč byla vybrána, však jednoznačně nezazněl.

„Nemohlo to v současné době dopadnout jinak. Byl by to malý zázrak. A na ten neuzrál čas. Cením si a děkuji za každý odvážný hlas. Nedovedu si něco podobného představit před pěti lety. A to je dobře," glosoval mimo jiné Martin Věchet.

Ptali jsme se, co si o přejmenování Revoluční ulice myslí Trutnované
„Já si myslím, že ulice mají nechat pojmenované tak, jak jsou. Třeba to letiště Václava Havla v Praze. Stejně mu nikdo neřekne jinak, než prostě Ruzyň." Soňa
„To je v naprostém pořádku, že to tady bude. Chodí tudy hodně lidí." Myškovi
„Určitě je to dobré rozhodnutí. Pořád lepší, než kdyby se to tady jmenovalo po Zemanovi nebo Klausovi. Havel byl prezident lidu. A to se mi líbilo." Jaromíra Tošovská
„Mně to je úplně jedno. Nevidím důvod, proč to měnit. Nechala bych to při starém." Jitka
„Nesouhlasím s žádným přejmenováním. Vezměte si jen ty lidi, co je všechno čeká. Nové občanky atd. Já bych to neměnil." Joska Taláb
„Pan prezident se pohyboval spíš kolem pivovaru. Měli přejmenovat něco jiného." Anna Štelmáková