Na hřebenech Krkonoš je přibližně 40 až 50 centimetrů sněhu. Na ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin, tedy od soboty 4. ledna, patnáct centimetrů nového sněhu. Od pátku zde přibylo celkem 20 centimetrů.

Do toho foukal silný vítr, který v pátek zastavil v horním úseku lanovku na Sněžku. Horská služba upozorňuje na 2. stupeň lavinového nebezpečí.

Lavinové lokality

"Na závětrných svazích a žlabech je uloženo větší množství sněhu. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby a doplnil, že se dají očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Podle informací polské horské služby dosahoval vítr na Sněžce rychlosti více než 86 kilometrů v hodině. Ráno tam byla mlha, minus deset stupňů Celsia, pocitová teplota minus 18 stupňů. V provozu nebyl horní úsek lanovky kvůli silnému větru také v sobotu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus devět stupňů Celsia, zataženo, mlha, 45 centimetrů sněhu z toho 15 nového a vítr v nárazech dosahoval přes 60 kilometrů v hodině.  

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.