Během léta u Horské služby proběhla každoroční obměna dopravní techniky. Nakoupila například nové terénní automobily.

„U terénních čtyřkolek je možno zaměnit kola za pásy a takto se mohou stroje používat i v místech, kde není dostatečná sněhová pokrývka a nahradit tak při záchranné činnosti používané sněžné skútry. Nové čtyřkolky jsou dislokovány v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, Jeseníkách a na Šumavě. V některých oblastech jsou v rámci obměny dopravní techniky pořízeny nové sněžné skútry," řekl Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky.

Zimní sezónu začala Horská služba i s několika novými či zrekonstruovanými služebnami.

„Otevřeli jsme novou služebnu v krkonošském Harrachově, dále v Čenkovicích v Orlických horách, v Jeseníkách pak záchrannou stanici v Karlově pod Pradědem. V přípravě máme také projekt rekonstrukce stanice na Lysé hoře v Beskydech a Klínech v Krušných horách," dodal Brožek.

Ve všech oblastech je nasazeno 118 profesionálních a 443 dobrovolných členů HS.

„Minulý víkend proběhla v některých oblastech zimní školení, tento týden se bude konat doškolení sezonních zaměstnanců a příští víkend pak proběhnou školení dobrovolných členů HS ve zbytku oblastí," doplnil Brožek.

Náplní školení byla zdravověda, ošetřování a svozy zraněných, dále vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky.

Náčelníci jednotlivých horských oblastí zmiňují jako obrovskou výhodu při záchraně zdraví i životů návštěvníků hor novou digitální radiosíť. Díky ní mohou vidět aktuální polohu vozidel horské služby i záchranářů v terénu na dispečinku. Tím mohou zásahy v terénu výrazně zrychlit. Výhodu to podle Brožka má pak i při pátracích akcích v nepřístupných terénech.

Tísňová linka na horách
Přes krizové telefonní číslo +420 1210 se návštěvníci hor dovolají přímo na dispečink příslušné oblasti.

Takto nastavená síť má využití i při součinnosti se Zdravotnickou záchrankou a složkami Integrovaného záchranného systému.

Horští záchranáři připojili každoroční varování milovníkům zimních radovánek.

„Nevíme, jak bude vypadat sněhová nadílka na našich horách, ale i kdyby zůstalo jen u technického zasněžování, apeluji na všechny uživatele sjezdovek, aby dodržovali veškerá bezpečnostní pravidla," varoval náčelník Jiří Brožek.

Připomněl, že i když byla minulá sezóna k lyžařům ne zcela přívětivá, Horská služba v celé republice zaznamenala 5864 zásahů, a z toho 4549 připadá na lyžaře či snowboardisty.