Historie dnešního Hotelu Holub se opravdu začala psát roku 1625, kdy byla jako jedna z prvních budov na opočenském náměstí postavena zájezdní hospoda.

Od té doby se změnilo mnohé. A Hotel Holub už příliš původnímu záměru - nakrmit a ubytovat kolemjdoucí - neslouží. V roce 2014 po několika pokusech vzkřísit jeho zašlou slávu se hotel dostal do dražby - tehdy se vydražil za sedm a půl milionu korun. Novými majiteli se stali vietnamští manželé z Nového Města nad Metují. A ti údajně hotel pronajali.

Pronájemcem má být Čech, který provozuje i ubytovnu.

Podle informací z vietnamské komunity chtěl využít část objektu na prodejnu potravin, „Ale to mu město neschválilo, tak to teď raději pronajal za 30 tisíc," uvedl známý majitele.

A ubytovna vzbuzuje ve městě obavy a dohady, jaká klientela v hotelu bydlí. Hovoří se o Indech, Portugalcích, tedy o zaměstnancích automobilky, kteří kvůli nedostatku ubytovacích kapacit v okolí Kvasin hledají bydlení i jinde. „Jaké je národnostní složení v hotelu a kdo tam bydlí, nevíme. Ale podle místní policie nedochází v tomto místě k událostem, kvůli kterým by musela zasahovat, řekla starostka.

Otázka, proč město hotel nekoupilo, má jednoduchou odpověď. V dražbě stál přes sedm milionů a další prostředky budou potřeba před jeho otevřením. „Takové prostředky město nemá, musí pokrýt péči o svůj stávají majetek, přispívá na sport, kulturu, sociální služby. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby hotel zůstal zachován. Bývala v něm výborná restaurace a velký sál pro plesy. Vnímáme i obavy občanů, týkající se ubytovaných," dodala starostka.

Noví majitelé slibují, že hotel zůstane tím, čím byl. „Při společném jednání nám bylo majitelem slíbeno, že v něm otevře asijsko-českou restauraci a že bude zachována i původní funkce sálu," řekla starostka města Šárka Škrabalová. Zatím je kdysi skvělá restaurace uzavřena.