S potěšující zprávou pro obyvatele nejlidnatější ulice v krajském městě přišel tento týden náměstek primátora pro majetek Pavel Marek (ANO). Ve čtvrtek odpoledne se pochlubil tím, že Hradec Králové po několika letech jednání konečně podepsal smlouvu s majitelem elektroobchodu Milanem Moupicem. Šlo o poslední podpis, který městu bránil v zisku územního rozhodnutí na roky slibovanou revitalizaci Benešovy třídy.
Revitalizace Benešovky
Na třídě Edvarda Beneše žije podle posledních údajů asi 10 tisíc lidí. Někdejší výstavní ulice ze 70. let minulého století je už roky ve zbídačeném stavu. Revitalizace se před sedmi lety dočkala prostřední část. Zbytek na opravy stále čeká.
Revitalizaci Benešovky před volbami slibovaly snad všechny politické strany. Ještě v létě 2019 hovořila tehdejší náměstkyně Věra Pourová (ANO) o začátku prací v roce 2021. Teď už bohužel neplatí ani rok 2023.
„Ve čtvrtek došlo k písemnému potvrzení smlouvy a nejen obyvatelé Benešovy třídy, ale i celého města mohou slavit, že jsme dokázali udělat další krok k celkové revitalizaci,“ informoval Marek.
Ačkoliv jde o klíčový posun v projektu, k samotné realizaci je stále velmi daleko. Deník totiž zjistil, že aktuálně neplatí už ani harmonogram z podzimu 2019. Územní řízení je znovu na začátku.
V posledním zveřejněném plánu počítala radnice s tím, že územní rozhodnutí získá v druhé polovině roku 2020. Na jaře loňského roku dokonce žádost o územní rozhodnutí opravdu podala. Náměstek Jiří Bláha (ODS) předpokládal, že územní řízení bude trvat tři až pět měsíců, po kterých přijde na řadu vypracování projektové dokumentace. Jenže zdlouhavá jednání s Milanem Moupicem všechno změnila.
OPRAVY ZAČNOU NEJDŘÍVE V ROCE 2024
„Harmonogram, se kterým jsme pracovali před dvěma lety, již skutečně není aktuální, bohužel tím, že jsme čekali na jeden souhlas, se spousta věcí protáhla. Nyní budeme muset aktualizovat podklady pro podání nové žádosti o územní rozhodnutí. Předchozí bylo z důvodu průtahů, nikoliv na straně města, zastaveno,“ řekl Deníku investiční náměstek Jiří Bláha.
V praxi to znamená, že oproti rok a půl starému harmonogramu je projekt už nyní v ročním skluzu. Vzhledem ke všem dalším nutným krokům přitom i původní harmonogram počítal se začátkem samotných prací nejdříve v druhé polovině roku 2023. Teď je jasné, že nejbližší možný termín je tedy až v roce 2024. Přesné termíny už ale radnice raději neuvádí.
„Účastníkem územního řízení budou všichni vlastníci dotčených nemovitostí, kterých jsou téměř dva tisíce. Vzhledem k tomu, že je jich tolik, není možné předjímat, jak dlouho bude toto řízení trvat. Po získání územního rozhodnutí se bude moci zahájit příprava projektové dokumentace pro stavební povolení a pak správní řízení k získání stavebního povolení,“ popsal složitost procesu Bláha.