Ulice doplňují stovky různých dekorací na sloupech veřejného osvětlení.

„Jen osvětlení stromů představuje vyzkoušet a namontovat kolem 53 tisíc světelných bodů," vysvětloval Jakub Dušek z hradeckých technických služeb.  V loňském roce byly náklady na vánoční osvětlení 584 tisíc korun. Podle radnice se s obdobnými náklady počítá i v letošním roce.

Čtyřicet tisíc žárovek

Podobně jsou na tom ve druhé východočeské metropoli Pardubicích.  Před letošními Vánoci je rozzáří výzdoba s 65 vánočními motivy a více než 40 tisíci LED diodami. Rozmístěny jsou na Pernštýnském a Smetanově náměstí, třídě Míru, u divadla a na dalších frekventovaných místech.   Slavnostní výzdoba a osvětlení centra Pardubic přijde zhruba na 300 tisíc korun.

Stejně jako vloni

Také na Rychnovsku lidé nepřijdou o vánoční atmosféru. „Rychnovská vánoční výzdoba bude  na stejné úrovni jako v minulých letech. Stromek bude na náměstí, na pěší zóně a také u příjezdu do města pod Budínem," uvedl Jiří Vymětal z technických služeb.

Obnova dekorací v Rychnově vyjde nejdráž z celého okresu. „Průměrně je to kolem 150 tisíc korun. Cena zahrnuje montáž a opravy. Tak tomu bylo i letos," prozradil Jan Najmar z městského úřadu.

Svitavy zase ozdobí sedm metrů vysoký vánoční strom se 1400 LED diodami, sto klasickými žárovkami a  hvězdou na špici.

„Vánoční výzdoba bude soustředěna především na náměstí Míru a tvoří ji třináct převěsů, světelných hadů s girlandami a dvěma blikajícími zvonky. Na náměstí budou osvětleny také všechny stromy. Náklady budou kolem 150 tisíc korun," uvedla tisková mluvčí Svitav Zuzana Pustinová.