Hotovo má být 
na podzim

„Rozsah péče v našem kraji se podařilo uhájit ve stávajícím rozsahu. Dosavadní dohody, které potvrdí podpisy smluv, jsou závazné. Smlouvy bychom s pojišťovnami měli podepsat nejpozději na podzim, ale na současných dohodách se již nic měnit nebude," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Podle ředitele Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martina Scháněla nemocnice hradeckého kraje v poslední době snížily počet lůžek o zhruba 170, další snižování počtu lůžek by bylo proti zájmům pacientů.

„Po této restrukturalizaci již ani zdravotní pojišťovny nenavrhovaly větší restrikci počtu oddělení či lůžek," uvedl Scháněl. Pojišťovny vloni vypověděly smlouvy všem nemocnicím v České republice, nové smlouvy budou uzavírat podle kritérií, která jsou zakotvená v memorandu.

To v červnu podepsalo s pojišťovnami ministerstvo zdravotnictví, podle dokumentu by měl počet akutních lůžek klesnout o zhruba deset procent. Úprava smluv by měla přinést vnitřní úsporu pět až sedm procent z 50 miliard, které jdou na nemocniční 
péči.

V regionu 
patnáct set lůžek

Hradecký kraj spravuje čtyři oblastní nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou a jednu městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. Celkem v krajských nemocnicích slouží lidem na 1500 lůžek a pracuje v nich zhruba 2,5 tisíce zaměstnanců.