„Kraj v ní žádá o prvních 200 milionů korun na příští dva roky," informovala mluvčí kraje Martina Götzová. Peníze by měly stačit na výměnu nejméně 1340 kotlů, sdělila ČTK

„Pokud bude proces hodnocení naší žádosti ukončen do konce října 2015, bude obratem připravena první průběžná výzva pro předkládání žádostí fyzických osob na výměnu zastaralého kotle na tuhá paliva. K vyhlášení této výzvy dojde začátkem ledna 2016," uvedl náměstek hejtmana Otakar Ruml. V listopadu kraj uspořádá ve větších městech pro potenciální žadatele informativní a poradenské semináře.

Kraj předpokládá, že nynější vlna dotací na výměnu kotlů nebude poslední. Celkem by se v regionu mohlo na výměnu kotlů postupně rozdělit přibližně 600 milionů korun z dotačních peněz Evropské unie.

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záleží na tom, zda je dům ve znečištěné oblasti, ty budou mít pětiprocentní výhodu. Na výměnu kotle a nová úsporná opatření budou moci lidé získat až 85procentní dotaci z maximální částky 150 tisíc korun, tedy až 127 500 korun.

Maximální podporu 85 procent získají lidé v obcích, které byly Střednědobou strategií ochrany ovzduší označeny jako prioritní území. V hradeckém kraji to této kategorie spadají Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Nové Město na Hradecku, Jaroměř, Jičín, Valdice, Železnice, Podhradí na Jičínsku, Česká Skalice, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují a Nový Bydžov. U ostatních obcí bude maximální podpora 80 procent.