V sobotu 26. září se uskutečnilo již VI. mistrovství České republiky družstev v klasických disciplínách CTIF. Na letní stadion na nábřeží Jiřího Wolkera ve Dvoře Králové nad Labem se sjelo patnáct družstev mužů i žen sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky, ale také z Německa, Slovinska, Polska a Slovenska a družstvo profesionálních hasičů Královéhradeckého kraje.

Mistrovství zahájil ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS KHK) František Mencl a slavnostního nástupu se zúčastnili poslanec Parlamentu ČR, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, představitelé krajských a okresních Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a další významní hosté.

Fyzická příprava je velmi důležitá

„U zasahujících hasičů je kladen velký důraz na jejich fyzickou připravenost, ať se jedná o profesionální či dobrovolné hasiče. Svou fyzickou připravenost a úroveň výcviku zvyšují například požárním sportem nebo právě klasickými disciplínami CTIF," uvedla mluvčí HZS KHK Martina Žahourková.

Soutěžní družstva změřila své síly v požárním útoku (nasucho) a ve štafetovém běhu s překážkami. Hasičské týmy byly rozděleny do několika kategorií: dobrovolní hasiči – muži a ženy ve třídě A (bez započtení věkových bodů); ve třídě B (se započtením věkových bodů – všichni členové družstva museli mít věk minimálně 30 let); profesionální hasiči.

Členové družstev se při plnění disciplín musí vždy snažit neudělat žádnou chybu. Sebemenší nepozornost a nepatrná chybička se hned „odměňuje" trestnými body.

Zahraničním týmům vládli Slovinci

V kategorii dobrovolných hasičů ve třídě A mužů si nejlépe vedl sbor dobrovolných hasičů Chlumec nad Cidlinou, na druhém místě skončil SDH Vlčnov M2 a třetí pozici obsadili dobrovolní hasiči z Vlčnova M3.

V kategorii dobrovolných hasičů žen ve třídě A obhájily loňské vítězství hasičky SDH Velké Meziříčí a stříbrné skončily hasičky SDH Vlčnov.

V kategorii dobrovolných hasičů – žen ve třídě B se zúčastnilo jedno družstvo hasiček SDH Skalice, stejně tak v kategorii dobrovolných hasičů – mužů se ve třídě B představilo jedno družstvo z SDH Vlčnov M3.

Ze zahraničních celků si nejlépe vedli dobrovolní hasiči ze Slovinska z PGD Hmeljčič, následovaní hasiči ze Slovenska z DHZ Mier Spišská Nová Ves a dále Poláky z OSP Slawice.

Co znamená CTIF?
Zkratka CTIF vyjadřuje překlad francouzské zkratky Mezinárodního výboru pro prevenci a hašení požárů. Mezinárodní soutěž CTIF se skládá ze dvou disciplín – požární útok (útok na sucho) a štafeta na 8x 50 metrů.

Bodově předstihli všechny ostatní

Absolutními vítězi celého mistrovství České republiky v klasických disciplínách v CTIF v kategorii mužů se stali profesionální hasiči Královéhradeckého kraje, kteří ve své kategorii neměli soupeře, ale bodovým ohodnocením předstihli všechna ostatní družstva mužů ve třídách A i B.

Absolutními vítězkami v kategorii žen se staly hasičky z SDH Velké Meziříčí.

Pořadateli VI. mistrovství ČR družstev v klasických disciplínách CTIF jsou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje. Akce se koná pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France a předsedy Českého národního výboru CTIF Drahoslava Ryby.

Akce se konala za podpory Královéhradeckého kraje, města Dvůr Králové nad Labem, Krajského sdružení hasičů Královéhradeckého kraje a Okresního sdružení hasičů Trutnov.

Martina Žahourková