Návštěvníkům se přes noc otevřou brány do míst, kde si budou moci užít bohatý kulturní program. Organizátoři pro ně připravili kouzelně-strašidelné prohlídky, koncerty i zpřístupnění neobvyklých prostor. Přinášíme vám program Hradozámecké noci ve východních Čechách. Užijte si krásnou noc!

Hradecko

Maškarní rej a Hradozámeckou noc připravili na sobotní den na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Návštěvníky čeká tanec, soutěže a spousta zábavy v Mramorovém sále zámku od patnácti do osmnácti hodin. Vstupné na maškarní je padesát korun. Celý den mohou turisté využít speciální kostýmované prohlídky zámku. V komnatách se lidé budou potkávat s historickými postavami, které na zámku bydlely. Bez zajímavosti není ani fakt, že tu bude k dispozici také zámecký fotograf. Kdo by zapomněl svoji škrabošku, bude si ji moci na místě koupit. Chybět nebude ani občerstvení. Kdo by se chtěl podívat na zámek večer, má možnost od 20, 20.30, 21 a 21.30 hodin. Vstupné do interiéru zámku je podle klasického ceníku. Dospělí tedy zaplatí devadesát, děti padesát a senioři šedesát korun..

Pardubicko

Letos se do této akce zapojí také hrad Kunětická hora, pardubický zámek nebo zámek Choltice.

Areál hradu Kunětická hora bude pro zájemce otevřen od 19.30 hodin a následný program bude zahájen ve 20 hodin.

„Kromě noční prohlídky hradu se mohou návštěvníci těšit na premiéru hudebně-divadelního představení královéhradeckého souboru Lesní rohy o napálených mniších z opatovického kláštera. Za příznivého počasí bude na stěně následovat promítání němých filmů o záchraně hradu z počátku minulého století," uvedla za organizátory akce Lucie Bidlasová.

Svou sobotní Hradozámeckou noc zažije také pardubický zámek. „Zpřístupněny budou od 19 do 22 hodin renesanční rytířské sály s arkádou, zámecká kaple Tří králů. Výjimečná bude jistě i procházka po zámeckých valech s pohledem na slavnostně osvětlený zámek," informovala Marie Kantová z propagačního oddělení Východočeského muzea.

Pro ty nedočkavé je na zámku připraveno střílení ze vzduchových zbraní, které začíná už v 10 hodin a potrvá až do 16. hodiny.

Pokud se vám nechce zrovna na Kuňku nebo do Pardubic, můžete si Hradozámeckou noc užít také na zámku v Cholticích, kde večerní program začíná ve 20 hodin. Na návštěvníky čeká jak prohlídka zámeckých prostor, tak koncert v kapli.

Rychnovsko

V Potštejně mají ještě na noční prohlídky volná místa, ale rezervace je nutná. „Místa ve skupinách jsou omezená, proto raději přidáme prohlídky navíc. Hraných scének se bude účastnit 22 účinkujících," uvedla kastelánka Kateřina Skalická.

Volno je ještě i na zámku v Častolovicích. „Noční prohlídka bude vycházet z románu Cesta, který napsala matka současné majitelky. Ten představuje zámecký život za první republiky i životní peripetie české šlechty po únoru 1948," řekla kastelánka Kateřina Kuthanová s tím, že tato publikace je k zakoupení v zámecké prodejně. Velkým lákadlem zde má být i speciální divadelní nasvícení, na jehož přípravě se podílela i majitelka Diana Sternbergová, původní profesí bytová architektka.

Na zámku v Opočně již mají bohužel všechny rezervace obsazené. Ti, kteří si je stihli zajistit, se ale mohou těšit na nevšední prohlídky ve společnosti historických postav. Ty je seznámí s nejrůznějšími perličkami, které se vážou k životu na opočenském zámku.

Jičínsko

Hradozámecká noc ve  Starých Hradech u Libáně nabídne prohlídky, a to každou půlhodinu od 18 hodin do jedné hodiny po půlnoci. Noční pohádkové prohlídky zavedou návštěvníky do zámeckého pohádkového sklepení a čekají na ně obří smaragdoví draci, novinka letošní sezony. Akce je vhodná i pro rodiny s malými dětmi, které se nemohou zdržet do setmění. Při nočních prohlídkách bude otevřen i prohlídkový okruh Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, kde kromě historické expozice příchozí uvidí na třicet různých draků, dráčků a desítky dalších pohádkových bytostí. S templáři na hradě pak ochutnají i pravou Starohradskou medovinu, která je  připravována za studena podle staré hradní receptury z nejkvalitnějšího medu s přídavkem chmele, způsobem, jenž zachovává všechny blahodárně působící látky z medu. K tomu všemu čekají na nádvoří souboje templářských rytířů, doprovázené po setmění velkou dračí ohňovou show. Návštěvníci zažijí a všemi smysly v netradičním pojetí ochutnají atmosféru pohádek čaroděje Archibalda  I. Nevídané a neslýchané. Zábava a překvapení pro děti i dospělé.

Zámek Humprecht: Od 17 do 19 hodin jsou připraveny speciální prohlídky pro děti ve znamení pohádkového rozloučení s prázdninami. V jednotlivých místnostech v zámku se objeví pohádkové bytosti, které budou mít pro malé návštěvníky nachystané záludné úkoly, po jejichž splnění na děti čeká odměna. Prohlídky budou vycházet v 17, 17.30, 18 a v 18.30. Od 19 hodin jsou připraveny noční prohlídky pro dospělé návštěvníky, začínají v 19. 19.30, ve 20 a ve 20.30. Doporučujeme rezervaci míst v prohlídkách a kromě odvahy nezapomenout doma baterku.

Hrad Kost: Návštěvníky jednoho z nejzachovalejších hradů u nás čeká poslední srpnový den od 15 do 18 hodin nejprve maškarní rej –  tanec, soutěže a spousta zábavy v Mramorovém sále zámku, to vše za vstupné 50 korun. Prohlídky zámku jsou pak podle ceníku prohlídek a po dobu akce bude k dispozici  zámecký fotograf. Po celý den budou připraveny speciální kostýmované prohlídky zámku. Večer nabídne návštěvníkům od 20. a 22. hodiny a přesně o půlnoci prohlídky s katem Heřmanem,  připraveny jsou také prohlídky nočních paláců.

Chrudimsko

Návštěvníci zámku ve Slatiňanech se mají na co těšit, protože je čeká velmi netradiční noční prohlídka. „Přijďte se bát a bavit zároveň! Pokud máte pro strach uděláno, zveme Vás na noční „prohlídky na baterky", sděluje kastelán zámku ing. Jaroslav Bušta . „Můžete se těšit na tajuplnou procházku nočním zámkem a seznámit se s neobyčejnými příběhy slatiňanských zámeckých strašidel. Odvahu a kapesní svítilnu nutně s sebou, protože obojího bude zapotřebí. " Prohlídky se uskuteční v pravidelných intervalech od 20 do 23 hodin a vzhledem k jejich obsahu nejsou vhodné pro děti do 7 let.

Orlickoústecko

Vyrazit můžete i na rudoltický Zámeček. Prohlídky věže a sklepení budou zahájeny o půl osmé večer a potrvají do půlnoci. Návštěvníkům na cestu posvítí víc než dvě stě svíček. Součástí programu budou i dvě vystoupení chrámového kostelního sboru a vystoupení šermířské skupiny Dragers, která připravuje i ohňovou show.

zpravodajové Deníku