Ve středu o tom informoval ředitel hřebčína Jiří Machek.

„Císařovna spolu s císařem tady několikrát byla, to je doložené. Dokonce je o ní známo, že to byla velmi výborná jezdkyně, píše se o ní, že byla jednou z nejlepších jezdkyní v Evropě," řekl novinářům Jiří Machek.

Asi 40 kilogramů vážící deska potažená leštěnou žulou nesla nápis „Upomínka na její veličenstvo císařovnu a královnu Alžbětu". Německý nápis je zamazaný nejspíš cementem.

„Samozřejmě můžeme spekulovat, ale po roce 1918 vše spojené s Habsburky bylo špatné, vše se ničilo. Byl ohrožen i chov koní. Desku asi někdo odšrouboval a schoval na sýpku, kde byla téměř 100 let," řekl Machek.

Desku restaurátoři vyčistí, obnoví německý nápis a po dokončení rekonstrukce hřebčína dostane čestné místo, buď v rámci zámecké expozice nebo se umístí na venkovní fasádu.

Císařský pár pobýval v regionu, když jezdil na parforsní hony. Původně koňská obora byla povýšena na císařský hřebčín v roce 1579. Postupně tu vznikaly stavby včetně zámku, kde Sissi s chotěm pobývala a nocovala. Vnější podoba zámku se teď vrací postupně do klasicistní podoby. Bude mít opět zelenou fasádu, místo nynější žluté.

Interiéry památky se co nejvíc budou podobat období před první světovou válkou, kdy ji ještě vlastnili Habsburkové. Část mobiliáře se podařilo do zámku vrátit ještě před návštěvou anglického prince Philipa v roce 1996. O další nábytek či obrazy ještě bude hřebčín s pomocí Národního památkového ústavu usilovat.

„Naštěstí se zachovaly dobové fotografie a máme podle čeho interiér upravit," řekl Machek.  Hřebčín pracuje i na tom, aby se na zdech obnovily tapetové vzory. Na restaurování výmalby chce získat dotace například z Norských fondů. Sondy restaurátorů ukazují, že v císařské jídelně byla dominantní červená, v jiném pokoji zase modrá v kombinaci s dalšími barvami.

„Máme od restaurátorů navrženo, které části stojí za to restaurovat a kde jen prezentovat vzorek malby. Některé vrstvy jsou hlavně ve spodních částech zdí poškozené a nevyplatilo by se je restaurovat v plném rozsahu," řekla Lenka Dudová, která má na starosti opravy hřebčína.   (ag)