Na Šrámkově statku v hradeckých Pileticích vyroste v létě dokonce nové zábavní prostranství. Ovšem ve Svitavách budou na žádost obyvatel dvě dětská hřiště rušit. Peněz na údržbu je prý, i díky evropským dotacím, dostatek.

„Nyní provádíme běžnou údržbu, v nejbližší době budeme vyměňovat na všech hradeckých pískovištích písek. Dále odstraňujeme nedostatky, které na hřištích vznikly. Opravujeme nebo vyměňujeme například části rozbitých houpaček," uvedl Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradce Králové.

Vyrostou venkovní „fitka" i sportoviště

Hradecké děti se mohou těšit i na nové atrakce. V Háječku na Slezském Předměstí přibudou fitness přístroje, vznikne tu venkovní posilovna.

O zábavu se nejmladší generaci starají také v dalších městech. „Jsou připraveny návrhy dětských hřišť v příměstské části Lipí, sportovní hřiště na sídlišti Branka a v ulici V Zátiší. V červenci bude zahájena výstavba sportovního hřiště pod penzionem Marie," řekla Nina Adlof z náchodského městského úřadu.

V Pardubicích chtějí v letošním roce zrekonstruovat tři dětská hřiště a zahrady u mateřských škol. „Máme na ně požádáno o dotace z Operačního programu Životní prostředí, náklady na jednu rekonstrukci jsou vyčísleny asi na dva a půl milionu korun. Zahrady spojené s hřišti by totiž měly sloužit pro environmentální vzdělávání," vysvětlila Nataša Hradní z Magistrátu města Pardubic, kde chtějí zmodernizovat také dopravní hřiště v lesoparku Dukla.

Spíše než hřiště chtějí parkoviště

Ve Svitavách je tok peněz na údržbu dětských hřišť podle Radima Klíče z firmy spravující tato venkovní prostranství přiměřený. Náklady se tu ročně pohybují kolem čtyř set tisíc korun. V Náchodě mají na údržbu hřišť vyhrazeno šedesát tisíc korun ročně.

Nové plochy na hraní dětem Svitavy postavit nehodlají, podle Zuzany Pustinové z Městského úřadu ve Svitavách se však jedná o rekonstrukci či vytvoření hřišť u tří mateřských škol z dotovaných projektů.

Na žádost obyvatel města se budou spíše dvě hřiště rušit či je omezí jen na pískoviště. „Je to proto, že už tam obyvatelé dospěli do věku, kdy nepotřebují hřiště, ale spíše parkoviště," dodala Pustinová.