Astronomické události se dějí téměř každý den, ať jsou to průlety komet, konjukce planet a hvězd, tranzity, zákryty, a nebo zatmění. Např. zítřejší maximum meteorického roje Kvadrantidy (za bezměsíčné noci a jasného počasí je možné pozorovat až 80 meteorů za hodinu).

Vzhledem k oblačnosti se každou noc na jasnou oblohu podívat nemůžeme, ale i tak plánujeme v tomto roce uspořádat pozorovací akci minimálně při zatmění Měsíce 21.ledna, dále částečné zatmění Měsíce 16. července a 11. listopadu přechod Merkuru před Sluncem.

I v letošním roce budou probíhat různé akce, výstavy a přednášky s astronomickou a environmentální tématikou.

Máme v plánu se zapojit do celorepublikových akcí např. Hodina Země, Ukliďme Česko, Noc vědců, Vítání ptačího zpěvu, Týden vědy a techniky, Astronomická olympiáda, výročí 50.let od přistání prvních lidí na Měsíci. výročí 130 let od narození Edwina Hubble, výročí 60.let od dopadu první sovětské sondy na Měsíc, výročí 30.let od startu druhé československé sondy Magion 2.

Dále naše akce, jako jsou botanická či geologická exkurze, koncert kapely Brnkačka na střeše Hvězdárny, Den otevřených dvěří, workshopy, geocachingový event, setkání pamětníků Hvězdárny…

První přednáška tohoto roku bude 21. ledna od 18 hodin.

Přednášet přijede Klára Kosáková: "Karety obrovské aneb Jak jsem se stala dobrovolníkem v Řecku".

V roce 2019 Vám přejeme ať, máte spousty jasných dní i nocí.

Obří trpaslík se rozrůstá.
Obří trpaslík loni díky dárcům povyrostl

David Vališka