Rodný byt Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru v Litomyšli je po rekonstrukci opět otevřený. Na návštěvníky čeká interaktivní expozice a obnovené interiéry bytu, kde se v roce 1824 hudební skladatel Bedřich Smetana narodil. Letošní 200. výročí narození skladatele a klavíristy Bedřicha Smetany se nese ve znamení propojování tradice a modernity.

Dárek v tomto duchu připravila i firma Petrof Hradec Králové, která do nové expozice v přízemních prostorách zámeckého pivovaru v Litomyšli vyrobila atypický klavír. „Chtěli jsme vytvořit zvukově vynikající nástroj pro komorní hru při zvláštních příležitostech, proto jsme neusilovali o repliku dobového nástroje. Jako hlavní motiv jsme zvolili typickou barevnou kombinaci doby biedermeieru, a tím je černě lakované dřevo v kombinaci s přírodním světlým dřevem,“ uvedla Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti Petrof.

Klavír konstrukčně vychází z osvědčeného modelu P 159 Bora, světoznámý výrobce z Hradce Králové v něm ale barevně využil princip rubu a líce. Zatímco vnější části jsou černé a ve vysokém lesku, na vnitřek, včetně spodní strany odklopných dílců víka a klopny, je použité světlé dřevo. Odborníci pro unikátní klavír zvolili mimo jiné třešeň v lehce nazlátlém moření, které ladí s pojetím hudebního salonu, v němž je klavír umístěn. A protože jde o „Smetanův“ nástroj, je na spodní straně klopny kopie maestrova podpisu.

Nástroj z dílny společnosti Petrof stylově zapadá do nové expozice v rodném bytě Bedřicha Smetany. Brněnský architekt Petr Všetečka, který je pod ní podepsán, ji rozdělil na hudební salón, kde se promítají obrazy ze skladatelova života a zní tady také Smetanova hudba, a na autentické domácí prostředí.

"Vždy při práci na historických objektech a expozicích hledám nějaké dotyky minulosti. Tady jsme našli renesanční klenby, dvoje barokní dveře, ale neobjevili jsme nic z doby Bedřicha Smetany. Je to už v pořadí několikátá expozice a předci si s bytem spojovali něco tak důležitého, že všechny autentické stopy z bytu postupně odebrali," vysvětlil architekt Petr Všetečka.

Rodný byt byl izolovaný od pivovaru, proto ho Všetečka otevřel zpátky do pivovaru, jak tomu bylo v minulosti. Vrátil také bytu původní vstup z průjezdu. Po sto letech tak lidé vchází do bytu jako Smetanovi.

"Chtěl jsem, aby se bytem procházelo a mělo to nějakou dramaturgii. Vytvořili jsme hudební salón, kde bude klavír, který jsem navrhoval pro firmu Petrof. V privátní části, kde se Bedřich Smetana narodil, jsem se snažil evokovat prostředí jeho domácnosti. Nevíme, jak přesně byt vypadal a jak byl vybavený, ale lákalo mě vést dialog se stylem biedermeier ve výtvarných dílech, nábytku a vybavení. Nábytek je z několika středoevropských zemí, každý kus jsme vybírali zvlášť. A nové věci jsou z třešňového dřeva," doplnil Všetečka.

Ložnice a přilehlé místnosti jsou vybaveny historickým nábytkem z období biedermeieru a k vidění je tu například Smetanův psací stůl, u kterého skladatel tvořil během posledních dvaceti let svého života. "V té své hluché etapě napsal Smetana až třetinu svého díla a právě u tohoto stolu. Pak ho zdědila jeho dcera Božena, která se odstěhovala do Vídně. Naši předchůdci muzejníci se snažili dostat stůl zpět k nám a shodou náhod se přes generálního konzula, litomyšlského rodáka, podařilo stůl opravdu získat," přiblížil příběh ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Rekonstrukci za více než 24 milionů korun realizovalo město Litomyšl, které je vlastníkem zámeckého pivovaru. Na opravu bytu má Litomyšl přislíbenou evropskou dotaci 17 milionů korun.

Poprvé mohla veřejnost do prostor rodného bytu částečně nahlédnout již v roce 1912. Celý byt Smetanových byl jako expozice otevřen v roce 1949 a následně prošel několika úpravami. Současná, šestá, expozice byla otevřena po generální rekonstrukci u příležitosti 200. výročí skladatelova narození. Nová expozice se nachází v autentickém prostředí bytu rodiny Smetanových a seznámí návštěvníky s životními osudy i nejvýznamnějšími díly světově proslulého skladatele.