Junko Tabei je první ženou v historii, která stanula (16. května 1975) na nejvyšším vrcholu světa, Mount Everestu (8 848 m).

Jako první žena na Mount Everestu

V roce 1992 završila Junko Tabei, narozená v roce 1939, projekt známý pod názvem Koruna světa nebo Seven summits. Jako jediná horolezkyně  úspěšně zdolala nejvyšší vrcholy všech kontinentů.

Od té doby se Junko  Tabei, pocházející z Fukušimy, věnuje ekologické problematice, například udržitelnému horolezectví, problémům s odpadem v nejvyšších horách i ekologické výchově a práci s dětmi a mladými lidmi.

Postupně zdolává nejvyšší vrcholy různých zemí, a tak se dostala i do Krkonoš.

Výstup na Sněžku si pochvalovala

V úterý 6. srpna 2013 ve 13.01 tedy na svůj seznam přidala 63. nejvyšší národní vrchol v pořadí – Sněžku. Český výstup si pochvalovali i její přátelé a manžel  Masanugo Tabei, který například jako první japonský alpinista zdolal severní stěnu Matterhornu (4 478 m).

„Bylo nám velkou ctí, že se na nás Junko Tabei s přáteli obrátila s prosbou o doprovod při cestě na nejvyšší vrchol Česka a pro mě osobně bylo nesmírným potěšením strávit den v horách s tak příjemnými a milými lidmi," říká náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar, který se  výstupu se slavnou horolezkyní zúčastnil.