Po odjezdu hostů slavících příchod nového roku byl leden obchodně hodně slabým měsícem. „Očekávání, že se startem jarních prázdnin zaplní horská střediska tisíce turistů, se bohužel nenaplnila. Počasí bylo jiného názoru a technický sníh slabou náhražkou, proto můžeme letošní lyžařskou sezonu jednoznačně považovat za ztracenou," říká Petr Semrád produktový manažer královéhradeckého rezervačního portálu Hotely.cz

„Lyžařské středisko bez sněhu je problém. Hosté nedojíždějí ani na jarní prázdniny a objednané rezervace pobytů raději stornují. Letos byla příroda proti nám," potvrzuje jeho slova Vladěna Tlapáková z Hotelu Alpina ve Špindlerově Mlýně. Stejnou zkušenost mají provozovatelé penzionů v Rokytnici nad Jizerou, tam hodnotí letošní sezónu jako nejhorší za předchozích osm let.

Co je ale pro jednoho špatné může být pro druhého skvělou příležitostí. Rychlá reakce cestovních kanceláří, specializující se na Alpy, na sebe nedala dlouho čekat a pozvánka na lyže do Alp zabrala u velké části ještě vyčkávajících lyžařů. „Kdo jednou lyžování v Alpách vyzkouší zajede pak na tuzemské hory  maximálně na jednodenní lyžování, úzký pruh technického sněhu, fronta na vlek a cena jak za služby v Rakousku jednoznačně přihrává hosty zahraničním střediskům," říká Petra Valíková z Třebechovic, která letos vyzkoušela italskou část Alp.

Ekonomika tuzemských horských hotelů tak pro letošek zůstává otevřená. „Naštěstí se velká část provozovatelů naučila nespoléhat jen na zimu a hostům nabízí speciality, za kterými se vrací po celý rok. Samozřejmostí jsou špičková wellness centra, programy pro rodiny s dětmi, bylinkové sauny, laconia, bazény s mořskou vodou nebo třeba pobytové programy pro redukci váhy," přibližuje Semrád. Podle čerstvých statistik portálu Hotely.cz se mezi nejdůležitější parametry výběru ubytování řadí i kvalita hotelové kuchyně. Dávno pryč jsou doby jednotně servírované polopenze.

„Tam, kde to provozovatelé pochopili, evidujeme jednoznačně vyšší procento opakovaných objednávek. Nejde přitom v žádném případě o běžné zabíjačky nebo posvícenské koláče, ale o skutečně zážitkové polopenze specialit daného regionu. A takové pobyty obvykle začínají již hodně netradičním welcome drinkem. Uvidíme jak v letošním roce, ale vloni hodně hotelových hostů za turisticko-kulinářskými zážitky směřovalo na Šumavu a do Beskyd," uzavírá Semrád.   (ak)