Jako podvod na voliče vnímají mnozí Východočeši výsledky povolebních jednání v Královéhradeckém i Pardubickém kraji. V obou vyhrálo hnutí ANO, na koalicích se však domluvily strany dosavadního vedení hejtmanství s několika nováčky. V Pardubicích to už dokonce stvrdili písemně.

„Je to obrovská chyba, krátkozrakost. Babiš si teď bude hrát na ublíženého, mučedníka, a příští rok vyhraje na plné čáře sněmovní volby," komentují čtenáři na serveru Denik.cz. Stejný názor má i prezident Zeman.

„Lidé jsou za strašně naštvaní… má pak smysl chodit k volbám?" ptají se další.

V Česku však nemáme přímou volbu hejtmanů. Vládu - ať krajskou, či celostátní - sestavuje logicky ten, kdo má největší koaliční potenciál. A tím málo čitelné hnutí ANO pro lídry tradičních stran neoplývá.

„Obejití vítěze není žádným zločinem nebo podvodem, je to normální politický tah. Věc druhá je lidská rovina, je logické, že se odsunutí vítězové cítí poškozeni," míní politolog Jiří Štefek. Právě v Pardubickém kraji podle něj zafungovala i osobní chemie - osvědčená letitá spolupráce tandemu Martin Netolický (ČSSD) a  Roman Línek (KDU-ČSL).

Na okraj: Kdo s čím zachází…

Silná pachuť zůstala po koaličních jednáních v Pardubickém kraji. Ne kvůli samotnému faktu, že vítěz voleb, hnutí ANO, skončí v opozici. Pachuť vyvolává spíše rychlost a způsob, jakým byli Babišovci vyšachováni. Z nich je evidentní, že stávající „parta" prostě nechtěla měnit osm let zajeté pořádky a opustit otěže moci, takže v honbě za udržením funkcí účel světil prostředky. Lídr hnutí ANO Jan Řehounek označil nabízené místo jednoho jediného radního, a to ještě s jízlivě podanou gescí zdravotnictví, za alibismus a trapné divadlo, které si pánové z ČSSD a KDU-ČSL mohli odpustit. Ano, ne mohli, ale měli. Toto není chování velkorysých a silných vítězů. A kdo s čím zachází…
(kamil.dubsky@denik.cz)