Kauzu počátkem srpna rozpoutal zátah policie v nemocnici, kam si kriminalisté přišli pro zdravotní dokumentaci týkající se podezřelého úmrtí pacienta. Poté přibyly další čtyři případy možných pochybení .

Tři případy se týkají úmrtí pacienta, ostatní údajné opilosti lékaře a údajně nesprávné léčby pacienta po úrazu. „Pět případů je zatím konečný stav," potvrdila včera mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová.

O problémech Česko-německé horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí by se přitom nejspíš tolik nepsalo, nebýt právě postavy jejího ředitele Drymla a jeho ostré reakce na policejní razii.

Zásah byl podle něj účelový, politicky motivovaný a „násilným vniknutím" do nemocnice prý policisté „ohrozili zdraví pacientů". Podal stížnost na Generální inspekci bezpečnostních sborů i kvůli tomu, že ho policie zkoušela při další razii skrytě nahrávat. Prudká a do všech médií zaslaná reakce se od Drymla dala čekat, senátor je znám svou radikální a velmi kritickou rétorikou.

Kauza pak vygradovala, když Dryml prohlásil, že se policie v souvislosti s nemocnicí snaží o vykonstruování umělé a navíc politické kauzy.

„Trvám si na tom, že jde o politický útok na nemocnici v době začínající předvolební kampaně," zdůraznil včera Dryml.

„Jde o politiku"

Na námitku Deníku, že Dryml sám v říjnových sněmovních volbách kandidovat přece nebude, reagoval slovy, že to sice ano,  v tomto případě  jde však o útok proti celé straně SPO - zemanovci. „A to ze strany ČSSD. Konkrétně přítelkyně Hana Orgoníková a Janek Kroupa mají s diskreditační kampaní bohaté zkušenosti," míní senátor.

Naráží tím na pět let starou kauzu, kdy se ještě jako vlivný sociální demokrat rozhádal se zbytkem hradecké krajské ČSSD v čele právě s její šéfkou Orgoníkovou a byl zbaven všech svých funkcí ve vedení hejtmanství.

Ale zpět k vrchlabské nemocnici.

V jednom případě úmrtí policie již obvinila jednoho člověka z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle několika zdrojů jde o porodníka, který před rokem při porodu údajně zavinil smrt novorozence. Vyšetřování případu je údajně před dokončením. Druhý případ úmrtí se má zase týkat úmrtí dítěte, a to z letošního dubna. Třetím případem je červencové úmrtí pacienta Jiřího Jandourka na oddělení následné péče. Právě jeho případ, když si policie 3. srpna přišla do nemocnice pro zdravotní dokumentaci, celou sérii trestních oznámení rozpoutal.

Kurtování pacientů

Policie více podrobností k případům úmrtí zatím nesdělila. Potvrdila pouze, že v podaných trestních oznámeních bylo popsáno podezření, že v nemocnici došlo u jednoho případu ke změně zdravotnické dokumentace a ve druhém se hovořilo o možném předávkování sedativy. Právě u případu pacienta Jandourka televize Nova ve středu uvedla, že byl před svou smrtí údajně k posteli kurtován a dostával sedativa. Kurtování některých náročných pacientů například přes noční služby, kdy není ze zdravotního hlediska nijak nutné, potvrzují i některé zdravotní sestry.

Dryml veškerá obvinění označuje za nepravdivá a křivá, v každém případě ale už v nemocnici vydal zákaz kurtování. „Obvinění ještě nic neznamená. O vině nebo nevině může rozhodovat pouze nezávislý soud. Ten neproběhl. Jako ředitel budu nemocnici bránit," uzavřel ředitel Dryml.

Nepochybili jsme, tvrdí policie

Hradec Králové – Senátor Vladimír Dryml svou stížnost na zásah policistů ve vrchlabské nemocnici adresoval do Prahy na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIPS), jím očekávaná odpověď mu však přijde z hradecké krajské policie.

A nejspíš bude zamítavá, postup policie si už totiž nechal vnitřním šetřením dopředu prověřit ředitel krajské policie Jan Švejdar. Policie podle něj ve Vrchlabí nepochybila. Ani tvrdostí zásahu, ani nahráváním.

„Stížnost ředitele nemocnice jsme vyhodnotili tak, že její prověřování nepřísluší nám, nýbrž oddělení vnitřní kontroly příslušného krajského ředitelství, kam jsme ji proto postoupili," uvedla mluvčí GIPS Radka Sandorová.

Hradecká policie spis obdržela minulý týden a nyní se jím zabývá. Jak ovšem vyšetřování dopadne, je ale asi nejspíš dopředu jasné. „Zásah policie ve vrchlabské nemocnici si nechal už prověřit krajský policejní ředitel, obsah podnětu Vladimíra Drymla je stejný. Podle výsledků šetření policie v ničem nepochybila," podotkla krajská policejní mluvčí Iva Kormošová.