Tomáš Czernin (54 let), místostarosta obce Dymokury není v senátních volbách nováčkem. Při volbách v roce 2010 skončil na třetím místě za Josefem Táborským a Jiřím Liškou. V prvním kole letošních senátních voleb zvítězil za volební obvod č. 37 s 28,5 procenty hlasů před Janem Malým (ANO) a současným senátorem Josefem Táborským (ČSSD). „Mám radost, chci poděkovat všem voličům, kteří ukázali, že jsou zodpovědní a přišli k volbám. Domnívám se, že mě dostatečně znají, takže věděli, koho volí. Budu se nyní snažit oslovit voliče kandidátů z ostatních demokratických stran."

Jan Malý (64 let), starosta města Jičína, je v senátní politice nováčkem a hned se katapultoval ze sedmi kandidátů na druhou pozici. „Skončil jsem druhý, za což voličům děkuji, oslavu ale žádnou nechystám, zatím není důvod, to bych musel získat hned v prvém kole více jak padesát procent hlasů," říká kandidát strany ANO, který neměl zrovna snadnou pozici. „Měl jsem silnou konkurenci v bývalém senátorovi Táborském, místostarostovi Hořic Doležalovi a Tomáši Czerninovi," míní Jan Malý, který se bude snažit oslovit i obyvatele Nymburska, kde bývalí senátoři z Jičínska neměli  silnou pozici.

Pardubicko: Senátorka Horská může ve druhém kole obhájit

Pardubický senátní okrsek nabídne ve druhém kole souboj současné senátorky Miluše Horské se starostou Městského obvodu Pardubice I Jaroslavem Menšíkem.

„Dalo se předpokládat, že do druhého kola postoupí někdo ze stranických kandidátů. Jaroslava Menšíka jsem určitě považovala za jednoho z favoritů," podotkla Miluše Horská, před kterou je nyní další výzva.

„Druhé kolo bude soubojem nestranického kandidáta s tím stranickým," podotkla současná senátorka.

Tu prý volební účast 35,35% příliš nepřekvapila. „Podobné číslo se dalo očekávat. Kdyby možná politici méně hovořili a více konali, tak by se třeba divili, jak by se pak účast zvýšila," dodala Miluše Horská.

Jaroslav Menšík z Hnutí ANO doufal ve výsledek kolem 20 procent. „Očekával jsem těsný souboj s Vladimírem Ningerem z ČSSD. Sčítání hlasů jsem sledoval doma se ženou, která špatně nesla mediální kampaň kolem mé osoby," nechal se slyšet Jaroslav Menšík.

Ten se stal terčem kritiky poté, co se zjistilo, že obří billboard v centru Pardubic vyrostl bez stavebního povolení. Ještě předtím, než mohl celou věc prošetřit stavební úřad, tak senátorský kandidát nechal billboard odstranit.

Orlickoústecko: Zahřívací kolo ovládl Petr Šilar zcela suverénně

Petr Šilar (60 let) z Horní Čermné je senátorem od roku 2010. Zatímco tehdy se v prvním kole pral s Miloslavem Souškem a dělilo je jen pár hlasů, tentokrát v prvním kole senátních voleb ve volebním obvodu číslo 46 získal přesvědčivých 11 523 hlasů, tedy 33,61 procenta. Jeho protikandidát postupující do druhého kola – Jan Lipavský – získal skoro o polovinu méně hlasů: 
6 381. Petr Šilar voličům poděkoval za výraznou podporu také prostřednictvím svého Facebooku. „Jsme však teprve v půli cesty. Nyní v druhém kole půjde doopravdy o každý hlas," uvědomuje si obhájce senátorského křesla.

Jan Lipavský (41 let) z Vysokého Mýta kandiduje v senátních volbách poprvé. Přesto se ze zbývajících pěti kandidátů v obvodu č. 46 proti Petru Šilarovi postaví právě on, když získal zhruba o čtyři sta hlasů víc než třetí v pořadí Jaroslav Zedník (TOP 09). Kandidát bez politické příslušnosti hájí barvy ANO. V prvním kole měl silnou podporu na Vysokomýtsku, pochází z Vysokého Mýta a považuje se za vysokomýtského patriota. Do politiky vstoupil až v komunálních volbách v roce 2014. „Rozhodl jsem se tak opustit pověstné ,hospodské debaty' a zapojit se aktivně," říká ke své motivaci.