O víkendu vyjeli jičínští policisté na složitou pátračku do náročného terénu. Pohřešovaná dívka totiž po rozchodu s přítelem utekla do Prachovských skal. Její příbuzní nahlásili zmizení ve večerních hodinách, když se nevrátila domů.

"Ze začátku dívka s policisty komunikovala telefonicky, ale později přestala zvedat telefon," uvedla mluvčí krajské policie Lucie Konečná. Po celé noci pátrání se nakonec policejnímu psovodovi podařilo prochladlou a promočenou dívku najít na jedné ze skalních říms. Naštěstí nebyla zraněná.

S vybitým telefonem bojovali policisté také při úterním pátrání po zmizelé třináctileté dívce. Ta se kolem třetí hodiny odpoledne vydala na kole za kamarády do Kopidlna. Když se její matce po několika hodinách nepodařilo s dcerou telefonicky spojit, nahlásila její zmizení na policii. Největší obavy měla matka kvůli dívčině zdravotnímu stavu. Je totiž diabetička a nutně potřebuje pravidelné dávky inzulínu. Do pátrání se zapojili příbuzní, více než desítka policistů, tým STOPA, policejní psovod a na pomoc byl přivolán také vrtulník.

"Celá pátrací akce skončila po téměř čtyřech hodinách, kdy policisté dívku vypátrali na silnici zhruba 10 kilometrů od domova. Následně ji bez zranění předali rodině," popsala Majerová dobrý konec úterní akce.

Zdroj: Youtube

Podle policejních preventistů je nutné, aby rodiče v takových situacích zachovali chladnou hlavu a nepanikařili.

Základní rady při pohřešování dítěte zní:

prohledat místa, kde bylo dítě naposledy, podívat se na nebezpečná místa v okolí, kontaktovat rodinu, známé, sousedy či kamarády dítěte, a případně neprodleně kontaktovat bezplatnou tísňovou linku policie 158.

"V období letních prázdnin, kdy se děti daleko častěji pohybují na neznámých místech, ve městech a jsou často jen ve společnosti svých vrstevníků, se riziko pohřešování nezletilých dětí zvyšuje. Pokud takový případ nastane, je pro rodiče situace velmi nepříjemná, stresující a logicky je vyděsí. Je ale nutné reagovat okamžitě. Každá promarněná chvíle oddálí možnost pomoci dítěti, které může být třeba zraněné," uvedla policejní mluvčí Eliška Majerová.

Neznámý řidič nedal přednost na kruhovém objezdu. Řidič autobusu stihl včas zabrzdit, došlo ale ke zranění jedné z cestujících.
Řidič autobusu zabránil srážce, cestující ale skončila v nemocnici

"Pod vlivem strachu a stresu může rodič udělat řadu zbytečných chyb. Základem je zachovat klid a zvážit reálné varianty, které mohly nastat," vysvětlila Majerová. Pokud má u sebe dítě telefon, který sice vyzvání, ale pohřešovaný jej nezvedá, není vhodné na něj stále dokola volat. Může se tím totiž vybít baterie a později tím mohou rodiče i policisté přijít o možnost telefon podle polohy vypátrat.

"V momentě, kdy rodiče telefonují, může být dítě zabrané do nějaké aktivity a volání vůbec nezaregistruje, na telefonu se mu ale zmeškaný hovor zobrazí a dítě se pak může ozvat později," uvedla mluvčí důvod, proč je tak důležité si zachovat rozvahu.

Prodejna nábytku JYSK a obchod se sekačkami Hecht Motors by měly otevřít na konci srpna. předtím musí projít zkušebním provozem. Práce se ale chýlí ke konci.
Kontroverzní výstavba obchoďáku v Robousích se chýlí ke konci. Otevřou za měsíc

Pátrání po pohřešovaných dětech je individuální, záleží na jeho zálibách, zvycích, oblíbených místech i věku, velikosti obce, rázu okolní krajiny a aktuálním počasí. Často se dítě podaří nalézt u kamaráda. Rodiče by ale měli vždy mít od dítěte informaci o tom, kam jde a kdy se vrátí.

“Je také důležité vědět, kde kamarádi dítěte bydlí, mít na ně telefonní číslo a pokud to jde i na jejich rodiče. Když u kamaráda, kterému rodiče volají, jejich dítě není, je vhodné se ho hned zeptat, jestli ztraceného ten den někde neviděl nebo jestli neví, s kým může být,” doplnila Majerová. Nejlepší je, když jeden z rodičů zůstane doma a obvolává kamarády a druhý vyrazí dítě hledat ven. Vždy je ale nutné postupovat po předchozí uvážení možností a systematicky.