„Je to teď posledních pár dní skutečně bída. Lidí chodí možná o polovinu méně než normálně a prakticky vůbec si neobjednávají panáky. Sedí nanejvýš u piva," posteskl si provozovatel jednoho lehce vykřičeného baru v Pardubicích.

Není sám. Strach z lavinovitého šíření otrav metanolem z pochybných lahví kořalky vymetl desítky barů a hospod v celých východních Čechách. Co je však příznačné, pouze těch nižších cenových kategorií. Tedy nonstopů, heren, nádražních putyk a podobně. Naproti tomu restauratéři a hoteliéři úbytek zákazníků nijak nepocítili.

„Chodím obden na večeři a pivo do jedné sídlištní hospůdky, obvykle narvané, ale v posledních dnech je tam prakticky poloprázdno. A klidno, žádné opíječky kořalkou," řekl asi 50letý Josef Dlouhý z Hradce Králové.

Dobrovolnou metanolovou prohibici potvrdila také šéfka chrudimského Cechu podnikatelů v pohostinství Zdena Slejšková. „Je to skutečně tak, hlavně ty levnější hospody třetí a čtvrté kategorie teď zejí prázdnotou a vůbec v nich není zájem o lihoviny. Vysokým datem, že by lidé byli před výplatami, to skutečně nebude," přisvědčila Slejšková.

„Lepší" podniky a hotely naopak úbytek klientely nebo změnu sortimentu žádaných nápojů naopak nezaznamenaly. Lidé jejich službám důvěřují. Velké obavy z chování spotřebitelů nemají ani renomované východočeské palírny.