Prozkoumat krásy a zajímavá zákoutí Orlických hor můžete i ze sedla kola. Deník spolu s Euroregionem Glacensis připravil seriál, který na stránkách naleznete každou sobotu.

Dnes se vydáme na trochu náročnější trasu, která však dopraví zájemce na nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou, která se tyčí do výšky 1115 metrů.

Kdo by si chtěl pořádně dát do těla, může vyrazit přímo z Rychnova nad Kněžnou, ale jednodušší cesta vede právě s pomocí cyklobusů. Tím se dopravíte na Šerlich k Masarykově chatě, odkud už můžete zdolávat příjemné lesní terény. Přeci jen, ale nejde o zcela rovné úseky. Ostatně musíte si vyšlápnout na nejvyšší vrchol.

Po čtyřech kilometrech dorazíte pod vrchol Velké Deštné. Pří příznivém počasí se můžete kochat dalekými výhledy. Dál poté můžete pokračovat na Pěticestí a odpočinout si u nedaleké Kunštátské kaple.

Svět hendikepovaných uchvátí každého

Zpět můžete sjet přímo do centra Deštného a to přes Zdobnici a Luisino údolí avšak přeci jen zdatní cyklisté a ti, kteří mají rádi delší trasy, si mohou cyklovýlet protáhnout až do Neratova. Z Orlického Záhoří vede zajímavá trasa pohraničím, kde narazíte na jedinečné rostliny.

Už z dálky můžete obdivovat nádheru neratovského kostela, který se pyšní unikátní prosklenou střechou. Rozhodně stojí za návštěvu. Nedaleko se tyčí také kostel  ve Vrchní Orlici a poznat můžete i život v bartošovických chráněných dílnách Kopeček, kde  v realitu přetvářejí své nápady hendikepovaní.

Z Bartošovic buď můžete pokračovat dál na kole, anebo využít opět cyklobusu pro cestu domů.