Pardubický kraj i díky inspiraci z partnerského regionu Centre ve Francii začal jako první v České republice před čtyřmi lety podporovat sociální podnikání, třebaže dosud není v naší legislativě jasně zakotveno. Jedním z takových podnikání jsou aktivity sdružení Neratov, které provozuje v žamberském Albertinu mimo jiné kiosek.

Pracovníky svážejí

Na zastřešené a dřevem obložené terase kiosku v Odborném léčebném ústavu Albertinum v Žamberku si hosté objednávají domácí limonádu, kávu a zákusky. Uvnitř v prodejně pracovnice podle ručně psaných seznamů „nakupují“ za pacienty do plátěných tašek s nápisem Občerstvení U neratovských. Nákup jim odnesou až na pokoj a k tomu přidají tolik potřebné popovídání a zájem o druhého. Všechny prodavačky tu na zkrácené úvazky už čtvrtým rokem zaměstnává právě Sdružení Neratov.

V létě 2015 ústav sháněl provozovatele a Neratov zase uplatnění pro absolventy speciální školy nebo lidi se zdravotním postižením. „O rok později jsme si pronajali knihovnu ve stejné budově v 1. patře, kde jsme zřídili čistou montážní dílnu, takže tu můžeme jak půjčovat knihy, tak i montovat drobné plastové dílky pro OEZ Letohrad,“ říká manažer sdružení Antonín Nekvinda.

V občerstvení nyní pracuje na 4 až 6 hodin kolem 10 lidí a v dílně 36 lidí nejen ze Žamberku, ale také z Ústí nad Orlicí, České Třebové a okolí. Některým se vozí práce i domů, další se svážejí do dílny.

Podobné dílny vznikly nedávno i v Králíkách, kde nyní pracuje celkem 40 lidí. Sdružení uvažuje dokonce o další provozovně v Červené Vodě, na první výzvu v Králíkách se tu totiž přihlásilo hned 53 lidí. Jak ale Neratovští zjistili, hlavním problémem, proč nebyli zaměstnaní je to, že se neměli do práce jak dostat. „Proto je pravidelně svážíme na dopolední a odpolední čtyřhodinové směny naším vozidlem. A nejsou to jen lidé s fyzickým nebo mentálním postižením, ale také psychicky nemocní, lidé po nemoci, nebo třeba lidé, kteří už 20 let nikde nepracovali a nemají žádné pracovní návyky. Přitom ale vidíme, že pracovat chtějí,“ líčí Nekvinda.

Nejnovější aktivitou Sdružení Neratov v Žamberku je převzetí bývalého zahradnictví v Albertinu. Kraj pomohl zahradnictví zatím dvakrát formou dotace na podporu sociálního podnikání. 200 tisíc bylo na stavbu slaměného zahradního domku coby zázemí pro zaměstnance a dále na separační záchod, který vyřešil problém s velkou vzdáleností toalet od pracoviště. Zrekonstruován byl i starý skleník. A jak dodal krajský radní Pavel Šotola, pomohla i Burza filantropie, kde předloni Neratov dostal 73 tisíc na vybavení dílny a loni 68 tisíc na nové skleníky.