Při této příležitosti vznikl projekt s názvem Božena 200, který vás zavede na místa, která jsou s jejím životem spjata a stala se inspirací pro její dílo.

Součástí projektu je například nová tiskovina, ve které najdete zajímavosti o životě Boženy Němcové a o jejím nejznámějším díle Babička. Dozvíte se, kam vyrazit za odkazem slavné spisovatelky na výlet, i to, jaké akce se v letošním roce u příležitosti výročí jejího narození chystají.

Tyto tipy určitě potěší nejen literární fanoušky, ale především rodiny s dětmi či školní kolektivy. Během svých cest se malí i větší turisté mohou zabavit doplňováním získaných vědomostí do pracovního listu s tajenkou, který je součástí tištěné „skládačky“. Spuštěna byla také nová sekce na webových stránkách Kladského pomezí: www.kladskepome­zi.cz/bozenanemcova.

Oproti tištěnému materiálu tady najdete podrobnější informace o jednotlivých akcích, které připravuje například Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, zámek Ratibořice či Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Dále tu můžete načerpat inspiraci (nejen) na školní výlety. První z nich, Za šťastným dětstvím Barunky Panklové, vás zavede do České Skalice, Ratibořic a dalších blízkých míst. Pokud byste se chtěli vydat po stopách mladé paní Němcové, je pro vás jako stvořený druhý výlet, Za Němcovou a Němcem do Červeného Kostelce a jeho okolí.

Tištěnou brožuru si zájemci mohou vyzvednout v informačních centrech v celém kraji.