Počet lidí, kteří se letos nakazili některou z chorob přenášených klíšťaty, v našem regionu navzdory dřívějším obavám nevybočuje z dlouhodobého průměru.

Od počátku roku bylo ve východních Čechách hlášeno 16 případů encefalitidy a 161 případů boreliózy. Vloni jich bylo za stejné období do konce srpna 19, respektive 176, podobné množství i předloni.

„Z pohledu těchto nemocí je to průměrný rok, nic výjimečného jsme nezaznamenali," uvedla vedoucí protiepidemického odboru pardubické krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Největší aktivita klíšťat končí zhruba v říjnu, takže konečná čísla nakažených za celý rok se už příliš měnit nebudou. „Záleží však na počasí. Pokud bude teplejší podzim, můžeme se s klíšťaty setkat i v listopadu," dodala mluvčí hradeckých krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Skutečný výskyt chorob přenášených klíšťaty je však vyšší než udávané počty. Ne všichni nakažení totiž navštíví lékaře.

Hygienici nedokážou přesně určit, co výskyt onemocnění ovlivňuje. Roli může hrát počet hlodavců v daném roce, kteří jsou častými hostiteli parazitů, rozsah obdělávaných a ladem ležících ploch nebo počasí a v závislosti na něm také frekvence pohybu lidí v přírodě. Na výsledcích se také může podepsat častější očkování proti encefalitidě, ačkoliv proočkovanost stále nedosahuje významných hodnot. Lidé už ale také o onemocněních vědí více a lépe se chrání repelenty.