Úspěchem bude deset mandátů

Koalice, kterou tvoří KDU-ČSL, Hradecký demokratický klub (HDK) a Volba pro město (VPM),  bude za úspěch považovat zisk deseti mandátů, věří však ve větší zisk. „Nevylučuji dvanáct až dvacet mandátů," řekl  dlouholetý krajský politik Vladimír Derner.

Dvojkou na kandidátce je předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, který před čtyřmi roky koalici vedl do voleb. „Věřím, že se nám podaří rozlomit koalici ČSSD a KSČM," řekl včera. Podle něj je velkým kladem koalice, že dokáže propojit představitele Hradce Králové, starosty a místostarosty větších měst, lidi z byznysu i z akademické sféry.

Pavel Bělobrádek v současnosti působí jako řadový krajský zastupitel a v budoucnu by v tom rád pokračoval.

Třetí místo na kandidátce  zastává ekonom Petr Kubát z HDK,  hradecký primátor Zdeněk Fink ze stejného seskupení je na osmém místě. Podle něj se koalice osvědčila.

„Myslím, že jsme prokázali soudržnost a v koalici nedocházelo k žádným třenicím," podotkl primátor.

V první desítce mají nejvíce zástupců lidovci – celkem pět,  HDK má tři a VPM dva.

Na volby dají dva miliony

V minulých volbách koalice vybojovala sedm mandátů a obsadila třetí místo za sociální demokracií a KSČM. Letos se však bude muset utkat ještě s dalším vážným protivníkem. Mělo by jím být hnutí ANO, které  se minulých krajských voleb nezúčastnilo, nyní však v předvolebních průzkumech pravidelně obsazuje přední místa.

Koalice chce na volební boj dát dva miliony korun, vše z vlastních zdrojů. „Máme naspořeno ze státních příspěvků na činnost stran," vysvětlil Vladimír Derner.

Protivníci v boji o post hejtmana
S kým bude Vladimír Derner bojovat o funkci hejtmana, je víceméně jasné. Sociální demokracie nedávno oznámila, že její jedničkou ve volbách bude vysokoškolský pedagog Jiří Štěpán, zhruba ve stejné době se ODS rozhodla, že jejím lídrem se stane nynější ředitel královéhradecké krajské policie Martin Červíček. V čele kandidátky KSČM bude současný první náměstek hejtmana Otakar Ruml, TOP 09 se bude spoléhat na velitele krkonošské horské služby Adolfa Klepše.  Hnutí ANO zřejmě do čela kandidátky postaví náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, koalici STAN a Východočechů povede poslankyně Martina Berdychová. Nynější hejtman Lubomír Franc už post obhajovat nechce.