„Stávající pomník z roku 1970 byl nedůstojný. V textu se objevovaly gramatické chyby, místo bylo celkově neupravené. Chtěli jsme, aby Růžový palouček byl důstojnou připomínkou tak významné události,“ řekla místostarostka Žacléře Eva Rennerová.

Novou podobu památníku připravili žacléřská rodačka Paulina Skavova společně s kamenosochařem Petrem Benešem. Materiály na jeho přípravu pochází symbolicky jak z České republiky, tak z Polska. „Památník je vyrobený z božanovského pískovce, který upravovali v Teplicích nad Metují. Vnitřní plochy jsou z narůžovělého kamene z polské Sklářské Poruby. Celé dílo stužuje nerezová obruč, která zajišťuje, aby kameny držely pohromadě. Věřím, že tu lidé najdou příjemné místo pro relaxování a odpočinek,“ říká kamenosochař Petr Beneš.

Labyrint má v průměru 12 metrů. Obvod kamenného díla měří 38 metrů. Uprostřed ční bronzová podobizna Jana Amose Komenského. Umělci budou v příštích dnech umísťovat do díla ještě Komenského citáty, které návštěvníky provedou při cestě labyrintem. Žacléř za zhotovení památníku zaplatí více než 1 milion korun.

Lidé se ale mohou těšit i na originální komiks, který připravuje ilustrátor Karel Jerie. Společně s polskou stranou Žacléř také prodlouží cyklotrasu až k polské přehradě Bukowka. „V tomto nádherném místě jde hlavně o sílu momentu, kdy člověk definitivně opouští svůj domov a odchází do exilu. Chtěli jsme společně s radním Alešem Vaníčkem připravit dílo, které bude aktuální a zároveň bude respektovat tak tíživou historii,“ popsala sochařka Paulina Skavova. „Jsem ráda, že nahradíme uměle vytvořenou mohylu s Komenského reliéfem, který jsme však do našeho památníku přenesli,“ dodala.

Památník je na Růžovém paloučku zešikma zasazený do nízkého svahu. Lidem se otevře při cestě k česko-polské hranice. Jeho součástí jsou také kamenné lavičky. „Je to v podstatě trvalé landartové dílo. Při plánování jsem nijak nechtěla zasahovat do pohledů v této krásné krajině,“ řekla Skavová.

Komenský zvolil pro odchod z vlasti do polského Lešna v únoru roku 1628 cestu přes Žacléř a Černou Vodu. V roce 1970 u cesty u hranic vznikl pomník s jeho podobiznou od Ladislava Zívra. V 90. letech ji nahradila nepříliš zdařilá deska. Nový památník město představí veřejnosti 15. září v rámci Dnů evropského dědictví.