Konec světa? Spíše konec soudnosti a selského rozumu, namítá většina Čechů.

Tomu, že zítra tyto noviny kvůli soudnému dni, příletu mimozemšťanů či boží zkáze už nevyjdou, věří podle průzkumu agentury Sanep jen 2,5 procenta respondentů. Dalších skoro 20 procent Východočechů se však domnívá, že ačkoliv nás nečeká žádná apokalypsa, něco výjimečného či aspoň zvláštního se přece jen stane.

Katastrofické scénáře na 21. prosinec 2012 vyplynuly z některých výkladů mayského kalendáře, podle nichž by měl zítra nastat konec světa.

Proč se podobných stébel, magických číslovek a neověřených výkladů, které vedle psychologů odmítají dokonce i mnozí numerologové či kartářky, vůbec chytáme?

Milujeme pohřby

„Člověk má neustále určitou obavu z toho, jak skončí. Konec nás čeká všechny, a při hledání odpovědi na tyto otázky jsme citliví na jakékoliv signály," vysvětluje podivné lidské lnutí k nejrůznějším katastrofickým scénářům známý hradecký psycholog Jan Lašek.

Zásadní je podle něj při této hře se smrtí zásadní rovnice: nakonec soudný den či apokalypsa nenastala, a my se tak můžeme radovat, že jsme to (zase) přežili. „Nemyslím si, že bychom se chtěli dopředu přímo loučit se životem. Je to pro lidstvo trochu i zpestření času: je dobře, že nás to minulo a že žijeme dál," dodal.

Podle psychologů je v případě očekávaných soudných dnů zjevná analogie s hladem diváků televizních zpráv po mordech, katastrofách a jiných hrůzách, ať se dějí kdekoliv. Jen ne u nás doma, samozřejmě.

Z podobného důvodu řada lidí podle psychologů vyhledává pohřby. Rádi je sledují, aby se ujistili, že přes veškerá trápení jim samotným se (opět) nic nestalo a všechny nepřízně osudu je minuly.

Zajímavé je, že k zítřejší avizované katastrofě se příliš nechtějí vyjadřovat numerologové. Kartářka Miriam Hanusová z Hradce Králové byla jedna z mála sdílných. A katastrofickým scénářům z mayského kalendáře se vysmála.

„Žádný konec světa, je to jen uměle vyvolaná panika, na které si někdo rozjel velmi slušný byznys. Lidé by se měli řídit sami sebou, poslouchat svůj vnitřní hlas, nenechat sebou manipulovat a obrátit své hodnoty zpět k rodině a přírodě," dodala Hanusová.

KAŽDÝ ČTYŘICÁTÝ Čech si myslí, že se zítra skutečně stane nějaká katastrofa. A každý desátý (10,1 procenta respondentů průzkumu) se na možnost této hrozby nějak připravuje.

KAŽDÝ ČTYŘICÁTÝ Čech si myslí, že se zítra skutečně stane nějaká katastrofa. A každý desátý (10,1 procenta respondentů průzkumu) se na možnost této hrozby nějak připravuje. (Reprofoto: Sanep)

Armagedon byl odložen již mnohokrát…

Nahromaděná nespokojenost, úpadek hodnot či špatná životní úroveň vedly odjakživa k potřebě mýtů o spáse a novém lepším věku, který ale má nastat až po velké katastrofě. I proto davy lidí dnes věří fantazijnímu výkladu mayského kalendáře, že 21. prosince nastane konec světa. Podobné termíny, jež se mnohdy zakládaly jen na „magičnosti" data (číslovky), vyhlašovala řada proroků. Někteří z nich si na tom založili dobrý byznys, někdy ovšem poblouznění vedlo i k hromadným sebevraždám.

Apokalyptické vize má ve svatých knihách řada náboženství. Víra v lepší život po apokalypse pro poslušné „vyvolené" přivedla několik milionů věřících například Svědkům Jehovovým, kteří očekávali konec světa už několikrát například v roce 1914, 1941 či 1975. Nyní už konkrétní termín nevyhlašují, nadále ale čekají armagedon válku, v níž bůh zahubí bezbožné a nastolí boží království pro 144 000 vyvolených. O posledním soudu a konci světa hovoří i muslimský Korán. Jeden badatel v něm našel kód, podle něhož vypočítal datum konce světa na rok 2280. Židé zase s příchodem Mesiáše a koncem dějin počítají v roce 2239.

Asi nejslavnějším „jasnovidcem" byl francouzský lékař a astrolog Michel de Nostredame, zvaný Nostradamus (1503-1566). Jeho proroctví jsou ovšem tak košatá a plná alegorií, že v nich lze najít prakticky cokoli. V jednom z jeho dopisů ale údajně padlo konkrétní datum konce svět rok 3797. (čtk, njt)