„Vypsání výběrového řízení se očekává do měsíce," řekl včera insolvenční správce David Jánošík. Lázně, které se specializovaly na léčbu pohybového ústrojí, jsou od července mimo provoz.

V případě úspěšného prodeje by mohli být věřitelé lázní uspokojeni v plné výši. Nemovitosti, tedy zejména lázeňské domy, jsou oceněny na 119 milionů korun. Celkovou hodnotu podniku znalec odhadl na 139 milionů korun. Zhruba 140 věřitelů lázní žádá 64 milionů korun, dalších 15 milionů korun žádají bývalí zaměstnanci. Zájemců o lázně se podle Jánošíka již nyní hlásí „poměrně hodně".

Nejlepším řešením pro lázně by podle předsedy představenstva lázní Petra Buriana bylo obnovení lázeňství či jiné podobné činnosti pod novým majitelem. Mohlo by to i umožnit návrat alespoň části ze 100 bývalých zaměstnanců do Velichovek. Tržní cena lázní by podle Buriana mohla být vyšší než odhad. „Lázně mají 400 lůžek, všechny s příslušenstvím. Je to obrovský areál v perfektním stavu, všechny budovy jsou zrekonstruované," řekl Burian.

Lázně Velichovky se na konci června do insolvence samy navrhly, a to pro platební neschopnost. Úpadek chtěly řešit reorganizací, návrh na ni však nepodaly. Později se lázně proti konkurzu odvolaly kvůli údajnému nedodržení lhůt soudem. Tuto námitku však vrchní soud odmítl a konkurz se tak stal pravomocným.