Houbaření je zálibou mnoha lidí, ovšem ne všichni si uvědomují, že by při něm měli dodržovat základní bezpečnostní návyky.

O tom, jak je snadné ztratit ve členitém terénu orientaci, se přesvědčil dříve narozený houbař, který minulou sobotu přijel za sběrem hub s rodinou ze sousedního Polska.

„Senior ve věku 68 let se od rodiny oddělil v okolí Honského Špičáku při cestě směrem na Hvězdu v Broumovských stěnách a několik hodin o sobě nedával nijak vědět. Jak by také mohl, s sebou neměl mobilní telefon ani žádné jiné komunikační zařízení,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Sobotní odpoledne se tak pro zbytek rodiny, i pro 45 členů bezpečnostních složek, změnilo v pátrací akci. „Nepřehledný terén mezi skalami odpoledne propátrávalo osm policistů, policejní psovod se psem a 38 hasičů z řad dobrovolníků i profesionálů. Nakonec po třech a půl hodinách policejní hlídka zachytila seniorovu stopu až v několik kilometrů vzdáleném Starostíně,“ uvedla Eva Prachařová.

Nalezeného houbaře, v pořádku a nezraněného, policisté vyzvedli a předali zpět jeho rodině, čekající u původního cíle trasy na parkovišti u hotelu Hvězda.

Jak dále uvedl policejní mluvčí, nebylo v nynějším období houbařských žní sobotní pátrání ojedinělé. „V poslední době jsme pátrali po zbloudilých houbařích na Policku, Českoskalicku a Adršpašsku. Tato pátrací akce ale byla největší,“ dodala Eva Prachařová.   (řez)

Jak předejít bloudění v lese
Pokud jdete do neznámého terénu, choďte raději ve dvojicích, mějte domluvený čas a místo srazu na nějakém dobře rozpoznatelném místě, a nejlepší je mít u sebe mobilní telefon, kterým je možné přivolat pomoc nebo s jeho pomocí alespoň upřesnit místo, kde se ztracená osoba nachází.